iPhone RAM ve Önbellek Temizliği


Apple’ın iPhone akıllı telefonlarının Android serisi akıllı telefonlara göre bir eksikliği de biriken önbellek verisinin silinememesi. Bunun için belli başlı işlemler yapmak ya da uygulamalar için bakacak olursak uygulamaları silip yeniden yükleme gibi işlemler yapmanız gerekebiliyor. Android akıllı telefonlarda ise bu işlem, bir fonksiyon tuşu ya da uygulamalar bölümünden kolayca yapılabiliyor.

Uygulama bazında bakıldığında da uygulamaların silinip tekrar yüklenmesi uzun ve yorucu olabilir fakat telefonun RAM belleğini temizlemek o kadar da zor olmuyor. iPhone akıllı telefonlarında uzun süre RAM temizleme işlemi yapılmadığında zamanla telefonun yavaşlamasına hatta uygulamaları çalıştırırken uygulamalarda donma sorunları yaşanması gibi sorunlarla da karşı karşıya kalınabiliyor. Peki iPhone RAM temizleme işlemi için kullanıcıların deneyebilecekleri kolay yöntemler var mı? iPhone RAM temizleme işlemi için nasıl işlemler uygulanabilir?


iPhone'u Reboot Yapın!

Birçok iPhone akıllı telefonunda yer alan bu özellik ile beraber telefonu kapatmanıza gerek kalmadan istediğiniz anda telefonunuzun RAM temizleme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Hem kısa süre içerisinde uygulanabiliyor olması hem de telefonun kapatılmasına gerek kalmaması nedeniyle bu işlem en çok tercih edilen yöntemler arasında. Fakat belirtmek gerekiyor bu yöntem iPhone 4 sonrası akıllı telefonlarında yer alıyor. Peki reboot işlemi yaparak RAM temizlemeyi nasıl gerçekleştireceğiz?

Öncelikle iPhone akıllı telefonunuzun kilit ekranından çıkarmanız gerekecek. Kilit ekranındayken bu işlem yapılamıyor. Kilit ekranını açtıktan sonra ise bir süre “power” tuşuna basılı tutmanız gerekiyor.

Tuşa basılı tuttuğunuzda karşınıza kapatma menü seçenekleri gelecek. Şimdi buradan herhangi bir seçeneği seçmeden güç tuşuna basmayı bırakıp, bu kez menü kapanana kadar Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra ana ekranda çıkan kapatma menüsü kapandığında reboot işlemi ile RAM temizleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Tabi bunun yanında bir kez daha hatırlatmakta yarar var söz konusu özellik daha yeni iPhone serilerinde geçerli (iPhone 4 sonrası). Eski iPhone akıllı telefonlarında ne yazık ki bu yöntem kullanılamıyor.

Restart(Yeniden başlatma) ile Ram Temizliği

iPhone RAM temizleme işlemi için bir diğer en basit yöntem ise telefonu yeniden başlatmak. Android akıllı telefonlarında sık bir şekilde karşılaştığımız yöntemlerden biri olan yeniden başlatma işlemi iPhone serisi akıllı telefonlarında da geçerli. Güç tuşu ardından yeniden başlat dediğinizde telefonunuz yeniden başlatılıyor. Telefonunuz yeniden başlatıldığında ise otomatik olarak RAM bellek üzerinde tutulan ön bellek verileri de silinmiş oluyor. Her ne kadar detaylı bir temizleme işlemi olmasa da aşırı donma ve takılma sorunları yaşanan akıllı telefonlarda yeniden başlatma işlemi bir nebze olsun olumlu bir etki sağlamakta.

Özellikle telefonunuz çok sık çöküyorsa, uygulamaları açtığınızda çalışma durdurma hataları alıyorsanız, uygulamalarda ya da internet tarayıcısında yanıt vermiyor sorunu varsa, ekran geçişlerinde yavaşlama ya da takılma sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durumlarda RAM belleklerinizde aşırı donma durumundan şüphelenmeniz ve RAM temizleme işlemlerini uygulamanız gerekiyor. Eğer RAM bellek temizleme işleminden sonrada telefonda yaşanan sorunlar devam ediyorsa bu kez telefonunuzu sıfırlayıp sorunun devam edip etmediğine bakmanız gerekiyor. Eğer sorun devam ediyorsa bu kez donanımsal bir sorun ile karşı kalmış olabilirsiniz. Bu durumda da yetkili servisi başvurmak gerekebilir.

Yorumlar