Apple'ı Dünya'ya Kazandıran Adamın Öyküsü - Nostalji

Bazı insanlar var ki sadece hayat hikayelerini ve yaşadıklarını okumak, konuşmak bile insanı şevklendiriyor. Çoğu kişisel gelişim çabasından ve motivasyon tekniğinden kat kat büyük bir tesir uyandırıyor insanda. Konu "başarı" ya gelince akla gelen ilk isimlerden biri Apple'ı teknoloji dünyasına kazandıran Steve Jobs...

Steve Jobs Öldü
Apple, onun ölümünü bu şekilde duyurmuştu
Çok fazla yazıldı çizildi, hatta yaşamının bir bölümü filmleştirildi. Yoldan birini çevirip "Steve Jobs kimdir?" diye sorulsa hiçbir şey söyleyemeyecek kişi sayısı belki bir elin parmaklarını geçmez. Ama onu hatırlamak ve daha iyi tanımak, heyecan dolu ve girişim ruhlu insanlar için her zaman önemli olacaktır. Bu yazımızda da Steve Jobs'ın hikayesini, bilinmeyen ya da az bilinen yönleriyle size aktaracağız...


steve jobs imac apple
Hayata gözlerini yuman Apple'ın unutulmaz patronu Steve Jobs, kedine has çalışma yöntemiyle tanınıyordu. İşler iyi gittiğinde oldukça sevilen bir adam olan Jobs'ın, işler iyi gitmediğinde birçok mühendisi gözyaşları içinde bırakacak kadar sinirli olduğu biliniyor. Steve Jobs, 1985'de Apple'a Pepsi'den gelen John Sculley tarafından kovulduğunda Jobs, artık istediğini yapmakta özgürdü.

Steve Jobs, gelişmiş ve aynı zamanda oldukça pahalı NeXT Computer'ı kurmuştu. Masaüstü bilgisayar, geliştiriciler arasında beğeni kazansa da finansal bir başarı sağlayamadı.

Jobs, 1986'da Graphics Group adında küçük bir şirketi satın aldı. Bu şirket, Star Trek II'deki Genesis efekti gibi görsel efektleri meydana getiriyordu. Jobs, bu şirketi 5 milyon dolara satın almıştı. 20 yıl sonra, 2006'da Disney, bu şirketi (şimdiki adı Pixar) 7.4 milyar dolar karşılığında satın aldı.

NeXT'i satın aldı ve tekrar Apple CEO'su oldu

Apple, Jobs'a ait NeXT'i 1996'da satın aldı ve Jobs'u tekrar CEO pozisyonuna getirdi. Jobs, döndüğünde bulduğu başarısız projeleri bir bir ortadan kaldırdı ve Apple'ı bugün tanıdığımız şirket haline getiren önemli değişiklikleri yaptı.

Jobs, bundan sonraki 15 sene boyunca şirketteki sorunlara kimsenin bulamadığı ince çözümler buldu. iMac, 1998'de onun kontrolünde piyasaya sürüldü. 2001'de ise Apple, tam anlamıyla bugün tanıdığımız Apple haline geldi. Mac işletim sisteminin OS X ile tekrar doğuşu, Apple mağaza zincirlerinin açılması, iPod ve sonrasında iTunes'u açılması başta garip olarak karşılansa da kısa zamanda endüstrinin vazgeçilmezleri oldular.


steve jobs ipad apple

Apple, 2007'de iPhone'u, 2008'de App Store'u, 2010'da ise iPad'i duyurdu. Ürünlerin üçü de şüpheyle karşılandı. iPhone 4S bazılarımızı biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da bunun nedeni, Apple'ın öncesinde fazlasıyla etkileyici ürünlerle karşımıza çıkmış olması.

Steve Jobs'ın endüsri üzerindeki etkisi inkar edilemez. Jobs'ın tüketici elektroniklerinin gelişimine etkisi ve yokluğu, oldukça zor doldurulacak.

" BAŞARILI APPLE CEO'su STEVE JOBS'un HİÇ BİLİNMEYEN YÖNLERİ " isimli yazımızı okumak için TIKLA...

Yorumlar