Askere E-Devlet'ten Gidilebilecek !

Artık, birçok rutin kamusal iş ve belgeleri nihayet E-Devlet'ten halledebiliyor ve elde edebiliyoruz. Bunlardan en fazla adrenalin yüklü işlerden olan "Askerlik" adına yeni düzenleme ve kolaylıklar geliyor.
Askerlik Sevki E-devletten yapılabilecek. 2 Aralık 2013'de Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile birlikte Askerlik Durum Belgesi verilmeye başlanmıştı. Artık askerlik için işler daha da kolaylaşıyor. Haber yazının devamında...


E-Devlet'ten Askerlik Sevki

Yeni dönemin Mayıs ayından sonra başlayacağı bildirildi.
Mayıs 2014 celbinden sonraki dönemlerde artık 12 aylık er statüsüne dahil yükümlülerin, askerlik şubelerine uğramalarına gerek kalmadan, gerekli sevk belgesini E-Devlet aracılıgıyla internetten alabilecekleri açıklandı.

askerli sevki e-devletten alınabiliyor.

Bakanlık Açıklaması"Bu kapsamda bahse konu yükümlüler, 18-30 Nisan 2014 tarihleri arasında TC kimlik numarası ve şifreleriyle girecekleri 'e-Devlet-Milli Savunma Bakanlığı-ASAL Hizmetleri' bağlantısı üzerinden sevk belgelerinin çıktısını alabileceklerdir. Birlik adresi, sevk tarihi, katılış tarihi, taşıma ve iaşe bedeli kapsamında kendilerine ödenecek para miktarı gibi bilgilerin yer aldığı sevk belgesinin çıktısını alacak olan yükümlüler, askerlik şubesi başkanlıklarına uğramadan nüfus cüzdanı ile birlikte eğitim merkezlerine/birliklerine katılış yapabileceklerdir. Sevke ilişkin taşıma ve iaşe bedel ödemeleri yükümlülerin TC kimlik numaraları esas olacak şekilde PTT’ye yatırılacak ve e-Devlet üzerinden sevk belgesinin alınmasını müteakip 5 iş günü içerisinde herhangi bir PTT şubesinden elden veya PTT Kart vasıtasıyla PTT ATM’lerinden çekilebilecektir. E-Devlet üzerinden sevk işlemini tercih etmeyen yükümlülerin sevk işlemleri, mevcut uygulamada olduğu gibi askerlik şubesi başkanlıkları tarafından yapılmaya devam edilecektir. Ağustos 2014 tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden sevk işlemlerinin diğer statüdeki (yedek subay, kısa dönem) yükümlülere de uygulanması için çalışmalara devam edilmektedir."

Yorumlar

Yorum Gönder