Word'deki tehlike korkutuyor…

 Birçok bilgisayarda bulunan Microsoft'un popüler yazılımı Word'de ortaya çıkan açık, yazılım korsanlarına kapı açıyor. Word’de bile tehlike var biz hangi programı kullanacağız Word belgelerimizi nasıl koruyacağız gizli bilgilerimize nasıl sahip çıkacağız diyorsanız yazıyı incelemenizde fayda var.
word microsoft word microsoft office word tehlike microsoft office word tehlike office 2010


Microsoft, Word 2010'daki önemli bir açık hakkında duyuru yaptı ve kullanıcıları dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulundu. Sorun, RTF formatındaki Microsoft Word dosyalarında yer alıyor. Açık nedeniyle sistem hafızasında bir çakışma yaşanıyor ve yazılım korsanları bu fırsatı kullanarak zararlı yazılımları çalıştırabiliyorlar. Saldırganlar bu amaçla bir web sitesinde özel olarak tasarlanmış bir RTF dosyası bulunduruyorlar ve ya bu tür web sitelerinde halihazırda bu açık yüzünden hasar almış sistemlere sızmak için linkler yer bulunabiliyor.

Saldırganlar sisteme sızdıktan sonra sistemde bulunan diğer kullanıcılara da zararlı RTF dosyasını bulaştırabiliyor ve bu şekilde kapalı networkler içinde bilgisayardan bilgisayara atlayabiliyorlar .Bu şekilde belgelere ulaşım sağlayabiliyorlar bu açık bence Microsoft adına büyük bir eksik oluşturuyor. Microsoft, güvenlik ortağı şirketlerle sorunu çözmek için çalıştıklarının altını çizerken RTF formatındaki dosyaları açarken dikkatli olmalarını tavsiye etti. Bu yüzden Microsoft Word önemli belgeleriniz konusunda daha temkinli davranmanızı öneriyorum ve uyarılara olabildiğince dikkat etmenizde fayda olacağını düşünüyorum.

www.dunyaninteknolojisi.comYorumlar