Şaşırtan Birliktelikten Şaşırtan Ayrılık ?

Bazen biraraya gelmelerine çok şaşırdığımız birileri olur. Bu durumda ayrıldıkları zaman "bunu bekliyorduk" deriz.
apple ve samsung ticari ilişkilerini bitirdi

Ama hem birlikteliklerine hem ayrılıklarına şaşıracağımız olaylara her zaman rastlamayız. İşte bunlardan biri önceki günlerde gerçekleşti haberin detayları yazımızın devamında...

Bir kafede, iş yerinde ya da herhangi bir teknolojik sohbet ortamında yeri geldiğinde paylaştığım ve duyanların çoğunluğunun ciddi manada şaşırdığı bir olaydır :

Dün Facebook sayfamızda sorduğumuz soruyu eminim hatırlarsınız. Çeşitli tahminler ve yorumlar gelmişti.


İşte konu tam olarak da bununla ilgili...

Apple ve Samsung'un nasıl ezeli bir rekabetleri ve yarışları olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Konumuzun başlığını (Şaşırtan Birliktelikten Şaşırtan Ayrılık ?) hatırlarsak; bu iki şirketin birlikteliği bizi hat safhada şaşırtacaktır. Evet! Biz kanlı bıçaklı olduklarını düşünsekte bu profesyonel şirketler iş ortaklıklarında da geri durmuyorlar. Bahsettiğimiz ortaklığı duyunca daha çok şaşırabilirsiniz ayrıca Facebook sayfamızdaki sorunun cevabı : Apple'ın iPhone cihazlarının işlemcilerini birkaç gün öncesine kadar Samsung üretiyordu. Diğer bir tabirle Apple ve Samsung ticari ilişkilerini bitirdi.

Bu şaşırtan birliktelik yerini bir ayrılığa bıraktı. Biz daha yeni yeni duysak da bu ayrılık geçen seneden beri konuşuluyordu. Bu ayrılık demek oluyor ki iPhone 6'da bulunacağı öngörülen A8 işlemci Samsung'a ait olmayacak.

Peki Apple Kim ile Anlaştı?
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) isimli şirket ile anlaşan Apple artık işlemcilerini onlara emanet edecek. Hatta A8 işlemcileri Apple'a şimdiden göndermiş. Bu firmanın mobil devi Qualcomm'a yardımcı olduğu da biliniyor. Şirket Tayvan' ın en büyük şirketlerinden biri...

Apple Samsung rekabeti ve kavgaları hakkındaki Apple-Samsung Savaşları 4 Kıtaya Yayıldı! başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar

  1. anaaaa ben bilmiyodum vallaa

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder