Rusya'dan Web Sitelerine Direkt Müdahale !

Dünya basınına da yansıyan haberlerde Rusya'nın Kırım sınırına 30-40 bin arası asker gönderek tatbikat yaptığı biliniyor. Fakat Rusya sadece asker göndermekle de kalmamış gibi...

vladimir putin internet


Karadeniz'e sınırı olan Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya mı bağlanacağının netlik kazanması için ülkede gerçekleştirilecek bir referandum söz konusu ve bu referandumun 16 Mart'ta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tansiyon gerek Kırım'da gerekse de Ukrayna'da adeta doruk noktada. Bununla birlikte Rusya'nın bu referanduma izin vermeyeceği ve Kırım'ı işgal edeceği yönünde emareler sergilediği görülüyor. Bunun nedeni parlamentonun Rusya'ya bağlanma yönünde karar alması olarak gösteriliyor.


Belirsizlik had safhada ve tam da bu noktada her an Kırım'a on binlerce askerle girilebilecek noktada gerçekleşen Rus askeri tatbikatını eleştiren, ağırlıklı olarak muhalefet tarafındaki bazı Rus 
internet haber platformları mahkeme kararıyla yasaklandı. Gerekçe olarak ise halkı Rusya politikalarına karşı gösteri yapılmasına teşvik edilmesi gösterildi. Yasaklı siteler arasında bazı aktivistlerin kişisel siteleri de var.

rusya medya yasağı internet yasağı sansür

Yasaklılardan bazıları

Yasaklanan siteler arasında Ej.ru, kasparov.ru ve Grani.ru başı çekiyor. Satranç şampiyonu Garry Kasparov'un web sitesi olan kasparaov.ru'nun kapatılması ise gayet normal karşılanabilir. Kasparov, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'e karşı olduğu bilinen Rusya'daki en önemli kişiler arasında. Bu siteler Rusya'daki internet servis sağlayıcılar tarafından engellenirken, Rusya dışında ilgili platformlara girebilmek mümkün.


Gelişmeler kaygıyla izleniyor

Rusya devlet başkanının gerçekleşme ihtimali yüksek Kırım müdahalesine yönelik olumsuz mesajlar veren sitelerin yayını sonlandırması dünya basınında tepkiyle karşılandı. Gelişmeler kaygıyla izleniyor.

Yazan: Ferhat Verdi
SDN - ShiftDelete.Net

Yorumlar