Taksitli Alışverişler Nasıl Olacak? Detaylı... (1 Şubat 2014)

Kredi kartı ile taksitli telefon alınabilecek mi, alınamayacak mı? Kafa kurcalayan bu sorunun cevabı bu yazıda...taksitle telefon alınır mı?


Yeni yıl ile beraber kredi kartları ile alakalı  düzenlemeler yapıldı. Bu uygulama, kredi kartıyla taksitli telefon, laptop, i-pad alınamayacağı biçiminde algılandı. TÜDER Genel Başkanı Ağaoğlu  taksitli alışverişlerin devam edeceğini söyledi fakat...


Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, 9 taksidi aşmamak koşuluyla kredi kartına taksitle yine cep telefonu, laptop benzeri ürünler satınalınabilecek. Ancak telekomünikasyon ve altın sektörlerinde taksitli satış maalesef yapılamayacak. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, cep telefonu operatörleri, internet servis ve uydu sağlayıcılarının 12-24 aylık taksitle abonelik gibi hizmetleri sunamayacaklarını söyledi.

KREDİ KARTINDA 9 TAKSİT'e DEVAM
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) dün Resmi Gazete ’de yer alan ‘Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği’ne göre, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek altın ve telekomünikasyon harcamalarında taksit taksit kullanılamayacağını bildirdi.
hangi ürünler 9 taksit

“Kredi kartıyla taksitli alışveriş sınırlaması, piyasalarda cep telefonu, tablet bilgisayar ve laptop gibi ürünlerin taksitle satılamayacağı şeklinde algı yarattı” beyanında bulunan Ağaoğlu, tüketicilerin ne yapacaklarını tam olarak bilemediklerini söyledi.

Ağaoğlu, “Resmi Gazete’de yer alan değişiklik, telekomünikasyon sektöründe taksitleri engellemiş, elektronik cihaz, beyaz eşya ve mobilyada her türlü kredi kartı alışverişlerinde 9 taksit sınırlaması getirmiştir” dedi. 

OTOMOBİLDE NE OLACAK?

Otomobil satın almaya niyetlenen kişilerin 1 Şubat’tan itibaren 50 bin liranın altındaki alımları için %30, üzerindeki alımlar için % 50 peşinat vermeleri gerektiğini bildiren Ağaoğlu, şunları söyledi:
40 bin liralık otomobil satınalacak tüketici, 12 bin lirasını kendisi peşin verecek, 28 bin lirası için bankadan kredi kullanabilecek, bu kredinin vadesi de 48 ayı geçemeyecek. 96 bin liralık otomobil alınacaksa tüketici 48 bin lirasını kendi verecek, diğer 48 bin lirayı da 48 ayı geçmeyen vadede bankaya borçlanabilecek. Tüketicilerin bu tür yasal düzenlemelere gerek kalmadan borçlanmalarını gelir düzeyine göre yapmaları, yüksek borç altına girip geleceklerini ipotek ettirmemeleri, zorunlu ihtiyaçlarını gücü oranında karşılamaları gerekiyor.
Ağaoğlu uyardı: “Gerek telekomünikasyon gerekse bankacılık sektörüne getirilen bu kısıtlamaların aşılması için birtakım yöntemler geliştirilebileceğinden endişe duyuyoruz. Tek taksitle yapılan bir alışveriş, banka tarafından ayrıca taksitlendirilebilmektedir. Burada kamu otoritesinin yapmak istediği, harcamaları kıstırmak ve böylelikle tasarrufa yöneltmek. Oysa bankanın cep telefonuna mesaj gönderip tekrar taksitlendirme yapması, bu amacı rayından saptırır!

Yorumlar