Üstün Performans : DDR4 Yolda !

ddr4 ram teknolojisiTeknoloji dünyası içinde herşey hızla gelişmeye ve çılgınca şeyler ortaya konmaya devam ediyor. Bunlardan biri de DDR4 RAM'ler...2013 başlarındaki Intel Developer Forum'da duyurulan DDR4 standartı nihayet piyasaya çıkmaya hazır. "Yeni Nesil Hafıza" olarak tanımlanan DDR4'ler bu aylarda piyasaya çıkmak üzere...


Yüksek yoğınluklu hafıza modüllerinin kullanılmasıyla birlikte PC'lerde (bilgisayarlarda) tek slota 16GB RAM takmak mümkün olacak. Bu gelişme aynı zamanda 64 bit işletim sistemlerindeki hafıza kısıtlamasını da ortadan kaldıracak gibi gözüküyor.

ddr ram gelişim skalası

Pek çok anakartın en az 2 hafıza slotuna sahip olduğunu biliyoruz. Buna göre artık 32 GB RAM'li PC'lerin önü açılacak. 3D modellemeler, video düzenleme gibi dizayn programları ve elbette PC oyuncuları için bu geniş kapasite çok daha hızlı işlem yapmak anlamına geliyor. Fakat elbette her yeni teknolojide olduğu gibi, bu teknoloji de piyasaya çıktığı dönemde cüzdan dostu olacak gibi gözükmüyor :)

Bu yeni RAM modüllerini eski model anakartlara takmak ve çalıştırmak da mümkün olmayacak. Bu sebeple yeni DDR4 RAM'ler ancak 2014 üretilecek olan anakartlarla uyumlu olacak.

Yorumlar