iPhone (Downgrade) - Eski Sürüme Dönme İşlemi

iphone ios downgrade

iPhone cihazınıza en son yazılım güncelleştirmesi olan iOS 7'yi yüklediniz. Fakat memnun kalmadınız ya da herhangi bir sorun yaşadınız. Bu sebeple bir önceki iOS sürümüne dönmek istiyorsunuz. Sizleri nelerin beklediğini yazımızda açıkladık :

iPhone, iPad ve iPod Touch 5 için yayınlanan iOS 7'yi cihazlarına kuran kullanıcıların büyük bir bölümü güncelleştirmeyi çok beğendi fakat güncelleştirmeden memnun olmayan ya da sorun yaşayan kullanıcı sayısı da azımsanacak gibi gözükmüyor.

iOS 7'den evvelki sürüm olan iOS 6.1.3 ve 6.1.4'e geri dönmek isteyenler, cihazlarına uygun olan ipsw dosyaları ile geri yükleme yapabiliyorlardı. iTunes yardımıyla gerçekleştirilen bu geri yükleme işleminde, ipsw dosyaları Apple'ın sunucularından onaylandıktan sonra iOS 6.1.3/4 cihazlara yüklenebiliyordu.
iOS 7 yükledikten sonra, eski sürüme dönmek isteyenler için maalesef kötü bir haberimiz var.

iOS 7'den geri dönüş yok! :/
Apple bugün iOS 6 sürümlerini imzalamayı bıraktığını açıkladı. iTunes üzerinden ipsw dosyaları ile iOS 7'den geri dönmek isteyen kullanıcılar artık bu işlemi gerçekleştiremeyecek.
Yazılımı doğrulama adımında ipsw dosyaları Apple'a gönderildiği zaman, iOS 6.x.x sürümleri imzalı olmadığı için "downgrade"  (versiyon düşürme) başarısız olacak.

iOS 7 yayınlanan görsellerden ve videolardan izlediğiniz kadarıyla hoşunuza gitmediyse, iOS 6.x.x sürümlerinde kalmanız tavsiyemizdir.

Yorumlar