FİFA 2014 Neler Getiriyor? (İnceleme)

fifa 2014 messi
FIFA 14, her sene olduğu gibi bu sene de kendisini ön plana çıkarmayı başaran spor oyunlarından birisi oldu. EA Sports'un uzun bir süredir, sıkılmadan, bunalmadan ve her sene geliştirerek ürettiği FIFA serisi, her geçen sene zirvenin ucunu bir tık daha yükseltiyor. Fakat geçtiğimiz senelere bakacak olursak, bu sene FIFA 14 dahilinde çok çok mühim bir değişim var. Bu durumu siz sevgili okuyucularımıza konunun derhal başında belirtmek isteriz.
Şöyle ki, FIFA 14'ün çokça konuşulan yeni "Ignite Engine" adli grafik motoru, sadece ve sadece yeni jenerasyon konsollar dahilinde geliştirilmiş durumda. Yani şu anda incelediğimiz ve sizlerin de deneyim ettiği FIFA 14, bir ay nihayetra göreceğinizden çok daha farklı. Tamamen ticari kaygılar dahilinde geliştirilmiş olan sistem hakkında daha çok ayrıntı almak için, bizleri takip edebilirsiniz... Uzun sözün kısası, bu sene iki adet FIFA 14 karşımıza çıkacak ve öyle görünüyor ki yeni jenerasyonlar için üretilecek olan FIFA 14, deneyim ettiğimizden kat kat daha kaliteli olacak.

Zarif ve estetik bir giriş menüsü

FIFA 14, futbol, uçurumışma, Ignite, coin, Ultimate Team, sinerji,
Birçok ayrımlı mod bulunuyor

Oyuna girdiğimiz anda bizleri karşılataraf menü, hele bir de PES ile kıyaslayacak olursak, gerçekten çok zarif. Tıpkı Windows 8 işletim sisteminin Metro ara yüzüne benzeyen menü dahilerisinde rahatlıkla devinim etmek mümkün. Play, Football Club, Customize gibi anne başlıkların altına serpiştirilmiş olan kutu kutu menü sekmeleri sayesinde, aradığımızı anında bulabiliyoruz. Özellikle Play menüsünün alt başlıkları bir hayli varlıklı. Burada Kick-off, Ultimate Team, New Career, Season, Pro Clubs, Online Friends, Skill Games ve +More gibi başlıklar bulunmakta. Hemen maç yapmak isteyenler Kick-off tarafına yönlenebiliyorlarken, nihayet iki senedır, oyunun belki de en mühim hususiliği olan Ultima Team ile bambaşka bir deneyim yaşamak da mümkün. Eğer esas dinamiklerde nelerin değiştiğini kabaca anlamak isteyenlerdenseniz, o vakit sizi Skill Games kısmına alabiliriz. Pek doğal Customize kısmında kendimize bir oyuncu uçurumatmanın tadını çıkarmamız işten bile değil. Tıpkı takımın tekrarline yapabileceğimiz gibi, tek kişi üzerinde de ayrımlı değişiklikler yapmamız mümkün.

Ultimate Team tekrar harika

Oyunun kendine has özel detaylarına geçmeden evvel, demo ovamızda da yaptığımı gibi, birazcık Online Ultimate Team'den bahsetmekte uçurumar var. Bu mod ile kendimize sıfırdan bir takım kurmak, kurduğumuz takımı devamlı geliştirmek mümkün. Sistem online olarak çalıştığı dahilin, aynı oyuncudan onlarca, yüzlerce göreceğinizi şimdiden belirtelim. O yüzden herhangi birisini satın aldığınızda, sadece sizde olacağını düşünmeyin, boşuna gol yersiniz. Yaptığımız her maçın ardından, ayrımlı oyuncu kartları açıldığını göreceksiniz. Eğer maçı kazanırsanız, bu oyuncular ortalamanın biraz daha üzerinde kıymetlere sahip kimseler olacaklar. Yine her maç nihayetrası belirli bir kazancımız oluyor; buna oyun terminolojisi dahilerisinde "coin" deniyor. Tıpkı oyuncu kartlarında olduğu gibi, galip geldiğimiz maçların ardında daha çok coin kazanıyoruz. Evet, onları harcamanın en iyi yolu, kaliteli oyunculara yönelmek kör unutmayın, her oyuncunun kontratı var ve onlar dahilin de ödeme yapmakla yükümlüyüz. Anlayacağınız, üst üste alınan seri mağlubiyetlerle takımımızı geliştirmemiz pek de söz konusu değil. Toplamda 10 adet lig bulunuyor ve körç birinci lige çıkarak, en üst seviye oyuncularla kapışmak. Nitekim yedinci ligden nihayetra ağırbaşlı anlamda güçlu rakiplere denk geliyoruz, belirtmek isteriz.

Takım kurmak zor ama keyifli
fifa 2014 messiUltimate Team dahilerisinde uçurumatacağımız takımın en mühim noktası sinerjisi. Karşımıza çıkan menüde bulunan oyuncu kartlarının arasında bulunan çizgiler, kimin, ne derece ahenklu olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Kımızı bağlantı kötü sinerji demekken, yeşil bağlantı muhteşem bir ahenk anlamına geliyor. Peki, aradaki bağları geliştirmek dahilin ne yapmak lazım? Öncelikle oyuncunun aynı takımda oyması büyük avantaj; yok olmuyorsa, aynı ligde oynaması da yeterli olacaktır. Ha hdahil bulamadınız, en azından aynı ülkeden olsun... Bazı ayrımlı ülke eşleşmeleri sarı çizgiye dönüşebiliyorken, tekrarlde karşınıza çıkan renk al olacaktır. Düzgün bir auçurum çekmek gerekiyor anlayacağınız. Bu ayarı çekerken de bir evvelki oyunda bulunmataraf yeni bir detay göze çarpıyor; oyuncunun pozisyonuna aldırış etmeden yerini değiştirebilmek. Eskiden forvet ancak forvet olabiliyordu kör şimdi istediğimiz oyuncuyu, kabaca, istediğimiz mevkiye kaydırabiliyoruz kör unutmayın, bu değişiklik kendi sinerjilerini büyük nispetda etkiliyor.

Geliştirilen fizik motoru

Oyun dahilerisine girdiğimizdeyse ilk göze çarpan grafikler. PES'deki kadar olmasa da belirli bir nispetda değineşeli grafikler, kısa bir oyun deneyimi nihayetrasında yerini fizik motorundaki detaylara bırakıyor. Oyuncular, FIFA 13'e kıyasla çok daha ağılar. Ağır derken, hantal anlamında demek istemiyoruz, daha oturaklı ve fiziklerini resmen kullanabilen kişilere dönüşmüşler. Tıpkı PES 14'de de olduğu gibi, top denetimü mekanikleri FIFA 14'de de değişiklik göstermiş. Her ne kadar evvelki oyunda çok sorun ıslakatmamış olsa da, oyuncunun ayağındaki top kimi kendisine yapışabiliyordu. Şimdiyse bu durumdan eser kalmamış. Hava topları ve yerden giden paslardaki duyguluiyet kalitesini sürdürdüğü gibi, hususilikle şut çekmenin keyfi, evvelki oyundan hiçbir şey kaybetmemiş. Tek gözümüze batan durum, ortaya kesilen topların çoksıyla gole dönüşmesi oldu. Pek doğal takımların ve oyuncuların boy ayrımları ziyadesiyle hesaplanmış kör her ortanın tehlike uçurumattığı da bir gerçek. Gözümüze batan bir başka durumsa, nihayet iki oyundur devam eden çalım devinimlerinin neredeyse bütün oyuncular tarafından yapılabiliyor olması. Kişisel çalım hususiliğinin büyük ölçüde ortadan kalktığı bu durum, umuyoruz yeni grafik motoru ile birlikte tamamen değişecek.

Yeni Oyun, Yeni Stadyumlar
fifa 2014 stadyumlar

FIFA 14'ün geneline baktığımız vakit ise tekrar büyük miktarda lisanslı lig ve oyuncu görüyoruz. Yine de ülkemizi temsil eden takımlar arasında sadece Galatasaray'ın olması üzüntü verici. Türkiye ligindense eser yok. Stadyumlara bakacak olursak, dünya çapında 60'dan çok stadyumun, 32 adetinin birebir biçimde üretilmiş durumini görüyoruz. FIFA 13'de ortadan kaldırılan Barselona'nın Capm Nou stadyumunun da art döndüğünü görmek, bizi sevindiren stadyum gelişmeleri arasında bulunmakta... FIFA 14, 11 ile yaptığı çıkışı bu oyunda yüzde yüz anlamda sergileyemiyor, bu bir gerçek kör öyle görünüyor ki EA Sports bütün eforunu yeni konsollara saklamış durumda. İlk başta, bir anlamda "eski" bir yapımla kendisini nihayet kullanıcıya tanıtıp, büyükbinde aynı oyunun gelişmiş durumini sunmak ne derece etkili olacak merak konusu. Özellikle yeni konsolların adam akıllı gelişmesinin bir sene alacağı sektörde, eski konsollara, eski bir oyun üretmek, bakalım EA Sports'un ne derece işine uçurumayacak. Özetlemek gerekirse; gerçek FIFA 14 deneyimi ıslakamak isteyenleri PS4 ve Xbox One başına bekliyoruz. Geriye sadece haftalar kaldı!

Yorumlar