Denizden Yürütülen Trenler 2 Kıtayı Birleştirecek

Denizin altından demiryolu ile toplu taşıma ve ulaşım sağlama projesi 'Marmaray', Cumhuriyet'in 90.Yılı'nda hizmete açılıyor.
marmaray projesi güzergah
İki büyük kıtayı İstanbul Boğazı'nın altından bağlayacak olan Marmaray yarın açılıyor.Marmaray, Gebze - Halkalı arasının 105dk, Bostancı - Bakırköy arasının 37dk,

Söğütlüçeşme - Yenikapı arasının 12dk ve Üsküdar - Sirkeci arası ulaşım süresinin 4dk 'ya inmesini sağlayacak.
Tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin kişiyi taşıması hedeflenen Marmaray'da, bilet fiyatları normal şehir içi ulaşım fiyatıyla aynı olacak. (1,95TL)
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştıma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşecek açılışta Japonya Başbakanı Shinzo Abe' de yer alacak.

Marmaray fikri nasıl ortaya çıktı?

Boğazın altından geçecek olan bir demiruyolu hakkındaki ilk düşünce 1860 yılında Sultan Abdülmecid Han tarafından dikle getirilmişti.

Fikrin ortaya konmasıyla birlikte, çalışmalar sürdürüldü ve 1987 yılında projenin ana hatları belli oldu. Çalışmalar ise 1998 yılında son buldu.
1999 yılında Türkiye ile Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası arasında finanasman anlaşması sağlandı.
2002 yılında 4 istasyon inşaatını kapsayan sözleşme, tüp geçit, tüneller ve istasyonlar işi ihale edildi. İhaleyi alan ortak girişim ile 2004 yılında sözleşme imzalandı. Ağustos 2004'te bir buçuk asırlık rüya için ilk kazma vuruldu.
Normalde projenin 2009 yılında tamamlanması bekleniyordu fakat aynı dönemde yapılan arkeolojik kazılar, projenin 5 yıl ertelenmesine sebep oldu.
Marmaray, 3'ü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşuyor. Marmaray’ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattı ile entegre olacak.

Yorumlar