Flaş : "Microsoft, Nokia'yı Satın Aldı !"

İşte yılın en bomba haberi: Cep devi Nokia resmi olarak satıldı! İşte Nokia'nın yeni sahibi...Windows Phone işletim sistemi kullanan cepleri sebebiyle, bir süredir Microsoft ile çok yakın bir ilişkisi bulunan Nokia, "Cihazlar & Hizmetler" bölümünü Microsoft'un satın alacağını duyurdu. Microsoft'un satın almasıyla birlikte Nokia'nın patentleri ve daha fazlası Microsoft'a geçecek.
Yapılan ortak açıklamada; Microsoft'un anlaşma için 5.44 milyar dolar nakit ödeme yapacağı duyuruldu. Anlaşmanın tamamı ise 7.17 milyar dolara malolacak. Yapılan basın açıklamasına göre anlaşma tamamlandığında Nokia'da çalışan 32.000 kişi, Microsoft'un takım çalışanı olarak görevine devam edecek. Buna Nokia'nın merkezinin bulunduğu Finlandiya'daki 4.700 kişi de dahil.
Takdir edersiniz ki satın almayla beraber Microsoft, kendi işletim sistemi Windows Phone'u kullanan Lumia markasının da kontrolünü eline alacak.
Anlaşmaya göre, Microsoft, Nokia'nın patentlerini 10 yıl boyunca kullabilecek. Bunun yanında Microsoft, Nokia'nın HERE harita hizmetlerini de 14 yıl kullanabilecek. Nokia'da Microsoft'un patentlerini HERE hizmetleri için kullanabilecek.
Bununla birlikte Nokia markasını öldürmek gibi bir plan henüz yok. Microsoft, telefonlarında Nokia markasını kullanmaya devam edecek.
Bu haber aynı zamanda Nokia başkanı ve CEO'su Stephen Elop'un mevcut pozisyonunu şu andan itibaren bıraktığı, şirketin Cihazlar & Hizmetler bölümünün ikinci başkanı haline geldiği anlamına geliyor. Nokia'nın şu anki yönetim kurulu başkanı Risto Siilasmaa, geçici CEO'luk görevini üstlenecek.

Yorumlar