Bedava WhatsApp mı?


10/09/2013 tarihinde birçok kişiye ulaşan bu mesaj size de gönderildi mi?

Şüphesiz WhatsApp en çok kullanılan iletişim ve sosyal programlar listesinde en üstlerde kendine bir yer edinmiş durumda. Yani WhatApp kullanmayan sayısı yok denecek kadar azdır.

Peki bu iletişim ve mesajlaşma devi tarafından gönderildiği söylenen bu mesaj size de ulaştı mı?


Mesaj "bu mesajı 10 kişiye yollamazsanız..." tarzında bir içeriğe sahip. WhatsApp' ın gönderdiği düşünülen mesajda "Bu mesaji WhatsApp kullanıcısı 10 arkadaşınıza ilettiğiniz takdirde 5 sene ücretsiz WhatsApp kullanma hakkını" kazanacağınız yazıyor.

Ucundan kenarından teknolojiyle ilgilenen birisi, WhatsApp'ın 2009'da kurulduğunu bilmese bile 10 yıllık bir firma olmadığını rahatça anlayabilir. Zaten akıllı telefon piyasası bile topu topu 5-6 yıldır revaçta. Ayrıca www.whatsapp.com ' da bu mesajla ilgili ufacık bir ibare dahi yok.


Kısa sürede virüs hızıyla yayılan bu mesajın sahteliği dikkatli gözlerden kaçmıyor. 2009 yılında kurulan WhatsApp, henüz 5.yılını bile doldurrmadı. Peki bu mesajlar neden yayılıyor? İnternet üzerinden yapılan şakalara daha önce, Facebook Pembe oluyor ve MSN Paralı oluyor gibi ünlü örnekler vermek mümkün. Bu şakaların amacı ilk başta yaygın paylaşım ağı oluşturmak. Bir sonraki aşamadaysa mesajın metni biraz daha değişiyor ve hacker’lar mesajın içine bazı adresler yerleştiriyor. Böylece, mesajdaki adrese tıklayan ya da paylaşım ya da kullanıcı farkında olmadan kişisel bilgilerini hacker’lara vermiş oluyor.

4 yıllık WhatsApp’in 10.yılını doldurduğu tuzağına kanmayın ve paylaşmayın.

Bu mesajın gönderim amacı ve içeriği bilinmez ama mesajın sonundaki tick'in yeşil yanmayacağı kesin :D

Yorumlar