İnsan Beynini Taklit Edebilen Çipler Geliştirildi!

İnsan beynini, elektronik devreler yardımıyla taklitedebilen çipler geliştirildi.

Zürih Üniversitesi'nden bilim insanları geliştirilen yeni devrelerin, insan beynine büyüklük, hız ve enerji kullanımı açısından çok benzer olduğunu belirtti.


Geliştirilen nöromorfik çiplerin, beyin gibi, gerçek zamanlı bilgileri kullanabildiğini ve parçası olan elektronik devrelerin belirli eylemleri gerçekleştirebildiğini belirten araştırmacılardan Giacomo Indiveri, amaçlarının insan beynine en yakın sistemi oluşturmak yani nöronların etkilerini, çipler yardımıyla taklit etmek olduğunu vurguladı.

Indiveri, hafıza, karar alma ve karar vermeyi gerektiren testlerde, geliştirilen yapay duyumsal işlemde sistemin başarıya ulaştığını bildirdi.

Daha önce, güneşin durumuna göre otomotik olarak tentelerin inmesi gibi, çevreye göre tepki veren sistemlerin nasıl çalıştığının bilindiğini belirten Indiveri, geliştirilen çiplerle bunun beyinde nasıl meydana geldiğini gösterdiklerine dikkati çekti.

Yeni çiplerin, robotların yönlendirilmeden "bağımsız olarak" hareket etmesinde, daha iyi ve hızlı çalışabilen bilgisayarların üretiminde de kullanılabileceği belirtildi.


Faydalanılan Kaynak: Sabah

Yorumlar