Galaxy S4 ARTILAR ve EKSİLER !

 Gözde ürünler hakkında yaptığımız ARTILAR ve EKSİLER araştırma ve derlemerlerine şu sıralar en gözde cihaz olan Galaxy S4 ile devam ediyoruz...

Samsung Galaxy S4 artılar eksiler


Galaxy S4'te karşımıza bir yandan harika teknolojiler ve uygulamalar çıkıyor, bir yandan da can sıkıcı sorunlar. İşte Galaxy S4 artıları ve eksileri...

Samsung'un amiral gemisi Galaxy S4 modelinde karşımıza bir yandan harika teknolojiler ve uygulamalar çıkıyor, bir yandan da can sıkıcı sorunlar.

Galaxy S4 çok iyi bir telefon ama bizi rahatsız eden bazı noktalar da var. Sizler için hazırladığımız değerlendirmemizde, S4'te harika bulduğumuz ve rahatsız eden 7 noktayı listeledik.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden Galaxy S4'ün 7 artısını ve 7 eksisini içeren değerlendirmemize göz atmaya başlayabilirsiniz.


Samsung Galaxy S4 inceleme

Samsung Galaxy S4'ün Artıları:


Bilinen göz takip özellikleri


Galaxy S3'ten tanıdığımız göz takip özelliği S4'te de mevcut. Ama beraberinde güzel bir ek özellik de getiriyor: Algılayıcı göz pozisyonunuzu denetliyor, böylelikle ekran olmayacak zamanlarda dönmüyor. Örneğin yan uzanmış vaziyetteyken telefonun ekranı hala okunabiliyor.

LTE standart


Önceki modellerin aksine Samsung, Avrupa'da S4'ün LTE sürümünü de sunuyor. Sonunda, hızlı 4G internet bağlantısı, üst seviye akıllı telefonlar için bir standart haline geldi.

microSD yuvası


Galaxy S4 ile birlikte microSD desteği sunan sadece bir üst seviye akıllı telefon daha bulunuyor. microSD kart telefon çalışırken de çıkartılabiliyor. Galaxy S4, 64 GB'a kadar olan kartları destekliyor.

AMOLED ekran


Full HD çözünürlüklü bir AMOLED ekran hakkında çok fazla söz söylemeye gerek olmadığı ortada. S4'ün parlak renkler, yüksek karşıtlık oranı ve zengin siyahlar sunan ekranı, mobil cihaz piyasasındaki en iyi ekranlardan biri.

Pil ömrü


Testlerimizde S4'ün 2.600 mAh gücündeki pili harika bir performans sergiledi. 10 saatten fazla konuşma süresi ve 7 saatten fazla online çalışma süresi elde etmek mümkün. Gündelik kullanımda S4, şarj etmeden neredeyse iki gün çalışabiliyor.

Android güncellemeleri


Samsung, Galaxy S4'de, Android'in en son sürümünü kullanmayı tercih etmiş. S4, Nexus akıllı telefonlar dışında Android 4.2.2 kullanan tek akıllı telefon.

Kamera kalitesi


S4'ün 13 megapiksel kamerası keskin ve parlak görüntü sunuyor. Karşıtlık oranı çok yüksek, kamera ortam ışığının çok düşük olduğu durumlar dışında çok iyi performans sergiliyor. Galaxy S4'ün kamerası, halihazırda akıllı telefonlar kullanılan en iyi kameralardan biri.

Samsung Galaxy S4'ün Eksileri:


Yeni göz takip özellikleri


Kore'de birileri, göz takip özelliğine yeni bir şeyler eklemek gerektiğine karar vermiş: Akıllı dondurma. Bu özellik sayesinde S4, kullanıcı uzaklaştığı anda videoyu donduruyor. Bu pratikte rahatsız edici olabiliyor ve çok nadiren istenildiği gibi çalışıyor. Galaxy S4'te ayrıca akıllı kaydırma özelliği de bulunuyor. Telefonu ya da sadece üst kısmını çevirdiğimizde web sayfaları otomatik olarak aşağı doğru kayıyorlar. Bu özellik parmakla indirmekten ne daha çabuk ne de daha kusursuz çalışıyor. Dahası insanı garip hissettiriyor.

İşlemci karmaşası


4 çekirdek? 8 çekirdek? Veya 2 çarpı 4 çekirdek? S4 tanıtılmadan önce, Exynos'un mobil dünyada 8 çekirdek devrimi yapacağı konuşuluyordu. Şimdi ise Exynos'tan farklı olmayan, Qualcomm 4 çekirdekli işlemci kullanılıyor. Samsung CEO'su J.K. Shin'e göre Exynos ve Qualcomm arasında performans açısından bir fark bulunmuyor.

Dahili hafıza


S4'ün 16 GB'lık modelinde yalnızca 9 GB kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Android 4'teki uygulamalar, root haklarına sahip olmadan veya bazı kandırmacalar yapmadan hafıza kartına yüklenemiyorlar. Bundan ötürü de 16 GB'lık dahili hafızanın kullanıcıya kalan 9 GB'lık kısmı oyunlar ve uydu navigasyon programlarıyla kısa sürede doluyor. Çünkü bu tür uygulamalar tek başlarına bir kaç GB istiyorlar. Hiçbir kullanıcının bu tür kısıtlamalardan hoşlanacağını sanmıyoruz. Söz konusu olan Galaxy S4 gibi güçlü bir telefon olduğunda bu tür kısıtlamalar özellikle can sıkıcı hale geliyor.

Ses ve kulaklık


İnanması çok zor ama ne yazık ki doğru: Galaxy S4'ün kutusundan çıkan kulaklık, öncüllerininkinden çok daha kötü. Yeni Galaxy'nin sesi öncülleriyle karşılaştırıldığında çok zayıf kalıyor.

Sıkıcı dizayn


Galaxy serisinin son iki modelini yan yana koyduğunuzda hangisinin S3 hangisinin S4 olduğunu anlamak zor. Önceki modelin plastik kasası çok ufak değişiklikler geçirmiş. Samsung'un, Sony'nin yolundan giderek sağlam bir kasa tasarlamasını arzulardık.

TouchWiz UI


Tabii ki S4'te saf Android bulunmuyor: Samsung, bir türlü ısınamadığımız TouchWiz arabirimini burada da kullanmış ve telefonun potansiyelinin altında bir performans sergilemesine yol açmış. TouchWiz ayrıca yeni Android kullanmaya başlayan kullanıcıları da memnun etmeyecek bir arabirim.

Neyse ki Galaxy S4'ün saf Android'li bir sürümü de yakında piyasada olacak...

S Translator


Samsung, Galaxy S4'ün tanıtımını yaparken S Translator özelliğine vurgu yapmıştı. Uygulamanın konuşulanları anlayarak anında mükemmel çeviri yapabileceği iddia ediliyordu. Ancak telefon piyasaya sürüldükten sonra kullanıcılar fark etti ki uygulama firmanın iddia ettiği kadar iyi değil. Daha geliştirilmesi gereken uygulama bazen çok ciddi çeviri hataları yapabiliyor.


Kaynak: Chip

Yorumlar

Yorum Gönder