TomTom, Istanbul Trafiğine Çözüm için Kolları Sıvadı

161 şehrin trafik yoğunluk derecelerini belirleyen TomTom'un en son "Trafik Sıkışıklık İndeksi'ne" göre İstanbul'daki trafik sorunun çözümü kıtalar arası geçişle değil, Avrupa yakasındaki bağlantı noktalarından sağlanabilir. TomTom İstanbul'u Avrupa'nın en sıkışık 2. şehri olarak belirledi.

Dünya navigasyon, harita ve trafik lideri TomTom, bugün 5 kıtada bulunan 161 şehrin 2012 yılına ait trafik sıkışıklığını ölçen ve 2011 yılına ait kıyaslamayı da içeren en son Trafik Sıkışıklık İndeksi'nin sonuçlarını duyurdu. İndeks, Moskova'yı Avrupa'daki trafiğin en sıkışık ve yoğun olduğu şehri olarak belirlerken, İstanbul 2. sırada yer aldı.
Rapor, İstanbul'da gün içerisinde yoğun olmayan saatlerde bile seyahat sürelerinin normalden %55 ve sabahın sıkışık saatlerinde ise %80 oranlarında daha uzun olduğunu tespit etti. Aynı rapor ayrıca akşam saatlerinde; trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda sıkışıklığın normalden %125 daha fazla olduğunu belirledi. Kişilerin yılda trafikte kaybettiği zaman ise yaklaşık 118 saat olarak açıklandı. Uzmanlar bu rakamlara dayanarak İstanbul'da genel anlamda bir sürücünün günün her saatinde normalden yarı katı daha fazla zaman harcadığını söylediler. Uzmanlar ayrıca akşam ve sabah sıkışıklıklarında ise bir sürücünün normalin en az iki katı daha uzun bir zamanı yollarda harcadığını belirtti.
TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "TomTom'un yapmış olduğu ve İstanbul'un %99,5 oranında bütün anayollarını, sokaklarını ve caddelerini kapsayan araştırması, İstanbul'daki trafik sorunun çözümünün kıtalar arası geçişle olmayıp, Avrupa yakasındaki bağlantı bölgelerinde yapılması gerektiğini belirledi".
Ayrı ayrı şehir raporlarını içeren TomTom Sıkışıklık İndeksi'ne; şu adresten ulaşabilirsiniz: www.tomtom.com/congestionindex

Yorumlar

  1. Öbür ay ilk işim tomtom yüklemek olacak saygılar eroşimo

    YanıtlaSil
  2. Öbür ay ilk işim tomtom yüklemek olacak saygılar eroşimo

    YanıtlaSil

Yorum Gönder