Tomb Raider [Detaylı İnceleme]

Lara Croft, daha önce hiç görmediğimiz kadar etkileyici bir Tomb Raider oyunuyla geri döndü!

Çok az sayıda oyun vardır ki adını söylediğiniz anda akla tek bir karakter gelsin. Daha da ötesi, çok az sayıda oyun bir jenerasyona oyunculuk konusunda bambaşka bir kurgu sağlamış ve aradan geçen yıllara aldırmadan halen dimdik ayakta kalabilmiştir. Tüm bunların dışındaysa çok ama çok az miktarda yapım, aradan geçen yıllara ve kök salmış senaryosuna aldırış etmeden, hem olabildiğince geçmişine bağlı kalarak, hem de tamamen yeni oyuncu kitlesine hitap edebilecek şekilde karşımıza çıkabilir. İşte yeni Tomb Raider, tam da bu kategoriye girebilen oyunlardan bir tanesi. Yapımını Cyrstal Dynamics'in üstlendiği oyun, uzun süredir üzerinde çalışılan bir oyundu. Diğer taraftan dağıtımcısı olan Square Enix'in üstün performanslarıyla, tanıtıldığı ilk günden bu yana kadar geçen sürede, çokça merak edilen yapımlar arsında büyük bir yere sahip oldu...

İlk yolculuk, ilk heyecan
 Nihayet Tomb Raider gibi bir efsaneyle büyümüş neslin merakla beklediği oyun ile karşı karşıyayız. İlk olarak karşımıza çıkan değişiklik yenilenmiş Lara Croft oluyor ama bu temelde görsel bir değişimden fazlası değil. Aslında bir nokta da gerekli bir değişiklik zira Lara Croft'un geçmişini ele alan bir yapım ile karşı karşıyayız. Üniversite'den yeni mezun olan Lara, Kaptanlığını Conrad Roth isimli karakterin yaptığı, Endurance isimli gemi ile yolculuğa çıkıyor. Gemi, fazlasıyla bilinen Bermuda Şeytan üçgeni içerisinde kayboluyor ve karakterimiz daha önce hiç görmediği ama sonradan efsanevi Yamatai krallığının bulunduğu adaya çıkıyor. Her ne kadar Endurance ile işimiz bir anda bitiyor gibi görünse de bu özel gemiyi oyunun ilerleyen bölümlerinde farklı amaçlar için tekrar ziyaret ettiğimizi de unutmamak lazım.

Uzun Oyun Süresi

Tamamen Tomb Rider olmadan önceki geçmişini oynadığımız Lara, oyunun henüz başında ulaşmaya çalıştığı Endurance mürettebatı ile bağlantıyı sağlayamıyor... Uyandığımızdaysa ayaklarımız bağlı bir şekilde bambaşka bir dünyaya merhaba diyoruz: Scavenger Cove. Toplamda 22 bölüme sahip olan oyuna başladığımız anda; sizlerin de hesaplayabileceği gibi karakterimizin herhangi bir silahı bulunmuyor. Pek tabii bu duruma sadece silah değil, gereken yiyecek ve hayatta kalmamızı sağlayacak diğer eşyalar da mevcut. Oyunda biraz ilerledikçe karşımıza çıkan özellikler arasında kamp kurma ve topladığımız eşyalardan araç - gereç üretebilme yeteneği ekleniyor. "Base Camp" olarak oyunda yer bulan bu spesifik mekanların önemli özelliklerinden bir tanesi ikisi arasında hızlı yolculuk yapmamıza olanak tanımaları. Yeteneklerimizi geliştirmek içinse yine başvuracağımız nokta bu kamplardan başkası olmuyor.

Survive (Hayatta Kalma Mücadelesi) 
Tomb Rider'da bulunan en farklı özelliklerden bir tanesi, oyunun teması ile de alakalı olan "Survival Instinct." Malum karakterimiz çok genç ve hayatta kalma mücadelesini en üst seviyede yaşıyor. Biz de oyuncu olarak bu farklı özellik ile zor durumlar yaşayan karakterimizi birebir algılayabiliyoruz. Fakat oyuna eklenen bu özelliğin ana sebebi aktive edildiği zaman etrafta bulunan önemli noktaları parlar şekilde bize göstermesi ki zor durumdaki bir insanın çabuk karar verme mekanizmasını dile getirmek için harika bir vurgu. İlgi alanımız olan noktalar haricindeyse, önceki Tomb Rider oyunlarından tanıdığımız yapbozları da bu yetenek ile çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çözebiliyoruz. Bu arada, sakın kolay bulmacalar olacağını düşünmeyin zira daha önceki yapımlara göre bir hayli zorlayıcı versiyonları bulunuyor.Ertuğrul Süngü(bir kısmı chip.com.tr'den alıntı).

Yorumlar