TorrenT Devi Pirate Bay'ın Yeni Çözümü !

Polis baskınlarından ve bitmeyen davalardan bunalan torrent devi, hepsinden kurtulmanın yolunu buldu.


Ertuğrul Süngü

Uzun zamandır kullanılan torrent sistemi, yani bir diğer değişle ortak paylaşım üzerinden dosya alış verişi, yıllardır bu işte emeği olan "Pirate Bay"in büyük zorluklar yaşamasına sebep olmuştu.

Birçok davanın altından girip üstünden çıkan ekip, bu ayın başında yaşadıkları son polis baskının ardından Pirate Bay ekibi, gerçekleşen bu baskınların sonuçlarından kurtulmak için kesin ve net bir çözüm bulmuş gibi duruyorlar: Kendi sunucularını kullanmak yerine cloud (bulut) sunucuları kullanmak...

"Tıpkı Hindu'ların Brahman'ı nitelediği gibi, cloud sunucular her şeyi ve herkesi sarabiliyorlar. Kısacası elle dokunamadığınız, gözle göremediğiniz ama bir o kadar da gerçek olan verilerden bahsediyoruz. Eğer ortada bir veri varsa, The Pirate Bay orada olacaktır" şeklinde konuşan ekip, kullanmaya başladıkları yeni cloud sunucular sayesinde bir baskın anında yakalanma ihtimallerinin çok az olduğuna ve bir sunucudan diğer sunucuya geçişin kolay olmasından dolayı tüm verileri beraberlerinde taşıyabileceklerine değindiler.

The Pirate Bay an itibarıyla iki farklı ülkede, iki farklı sanal makineye sahip ve bu makineler birbirlerinden bağımsız cloud sunuculara bağlılar. Kurulan sistemin en büyük özelliğiyse, neredeyse saniyeler içerisinde sunucudan sunucuya atlanabiliyor olması.

Yorumlar