İşte Amerika'nın Yeni Silahı

ABD'de Pentagon'un da desteklediği ve mühendislerin geliştirdiği solucan şeklindeki robot, tipik bir solucanın yaptığı birçok şeyi yapabiliyor. Solucan robot, toprak üzerinde sürünüyor, solucan gibi kıvrılıp ilerleyebiliyor.

Meshworm projesi kapsamında geliştirilen solucan robotun askeri amaçla kullanılacağı sanılıyor.
Uzmanlar, solucan robotun diğer robotların aksine çıkarılan sesi minimuma indirgediğini kaydederken, küçük yapısı sayesinde hemen her yere girebileceğine dikkat çekildi.


ÇEKİÇLE VURDULAR, BİR ŞEY OLMADI
Solucan robotun bir diğer önemli özelliği de dayanıklılığı... Zira mühendislerin üzerine çekiç vurma girişimi de sonuçsuz kalmış. Ardı ardına çekiç darbesi alan solucan robot, çalışmaya devam edebiliyor.
Metal bir kabloyla etrafı sarılan Meshworm, esnek yapısıyla dikkat çekiyor
"Onu fırlatıp atabilirsiniz, yine de bozulmayacaktır. Kas bağlantılarının güçlü ve hafif yapıda olması onun en büyük avantajı." diyen mühendisler, Meshworm projesinin DARPA tarafından geliştirilen projelerden biri olduğunu ve hayvanların tasarımını kullanan farklı robotların da hayata geçirilebileceğini kaydetti.Çekiçle darbe yemesine rağmen çalışıyor
ÇİTA SAATTE 29 KM YAPABİLİYOR
Hayvanları baz alan robotlar konusunda solucan robot tek başına değil. Daha önceleri geliştirilen ve hızlarıyla bilinen "çita robot", saatte 29 km koşabiliyor.

Yorumlar