Google'ın İnsansız Aracı 300.000 Mil Yaptı


Google'ın test aşamasında olan sürücüsüz otomobili asfalt yollarda tam 300.000 mil yaptı. Haberin iyi yanı ise, yeni insansız otomobil hiç kaza yapmadan...
08/08/2012 10:24


Google tarafından hazırlanan ve şu anda test aşamasında olan sürücüsüz otomobil, 300.000 mil yani kilometre cinsinden 482.804 km. yol katetti.

Google'ın sürücüsüz otomobili üzerinden hummalı bir çalışma sürdürdüğü ve bu projeye çok önem verdiği biliniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçtiğimiz aylarda yaptığı Silikon Vadisi ziyareti kapsamında, Google'ın kurucularından Sergey Brin'in de teklifi ile bu sürücüsüz otomobili denediğini sizlerle paylaşmıştık.Kazasız belasız

Geçtiğimiz yıl patentini alınan, 2012 yılının başında ise ABD'nin çölleri ile ünlü Nevada eyaletinde test edilmek için özel bir izin alınan Google otomobili, test aşaması boyunca hiçbir kaza yapmadı.

Google'ın insansız aracı, diğer sürücüler tarafından fark edilmesi açısından test boyunca özel hazırlanmış bir kırmızı plaka kullandı. Ancak insansız aracın yaptığı test sürüşünün ne kadarını Google'ın özel parkurunda, ne kadarını trafikte seyir halinde tamamladığı bilgisine yer verilmedi.

Yorumlar