Dünyamız Tehlike Altında !!!


Dünyayı tehdit edecek dev bir göktaşı, gerçekten Armageddon filmindeki gibi kolayca önlenir mi?Bruce Willis'in oynadığı Armageddon filmindeki gibi yöntemler, bir çok kişi için yaklaşan bir göktaşı için umut kaynağı gibi görünüyordu. Ancak Leicester Üniversitesi Fizikçileri bu konuda hesaplamalarıyla, dev bir göktaşını durdurmak için dünya üzerinde atılmış veya denenmiş en güçlü bombadan yaklaşık 2 milyar tane gerektiğini hesap ettiler.

Yayınlanan araştırma raporuna göre, dünyaya tehlikeli olabilecek boyuttaki bir göktaşını baz alırken, bunun yoğunluğu, yaklaşma hızı, dünyaya oranı gibi kinetik ve potansiyel enerjisini de hesaba kattılar. Armageddon filmindeki gibi Teksas eyaleti büyüklüğünde bir göktaşının ikiye bölünebilmesi için yaklaşın 800 trilyon terajül enerjinin gerektiği hesaplandı.

Dünyada denenmiş en güçlü atom bombası olan Sovyetler Birliği'nin 50 megatonluk "Big Ivan" bombasının enerjisinin 418,000 terajül olduğunu gözönüne alırsak, bu yaklaşık 2 milyar Big Ivan bombası demek.

Tabii ki fizikçilerin hesapları oldukça karamsar gözükebilir ama bu işin filmdeki gibi kolay olmayacağı da kesin...
alıntıdır...

Yorumlar