Servet dökmeden HDTV alma rehberi!

Servet dökmeden de size en uygun HDTV'yi satın alabilirsiniz... İşte bunun için bilmeniz gerekenler...

 Zeynel A. Öztürk

Yeni bir televizyon satın alacaksınız, ancak onun için bir servet ödemek istemiyorsunuz. Ancak en ucuz televizyonu seçmek, her zaman iyi bir çözüm olmayabilir. Peki hem bütçenize uygun, hem de iyi bir HDTV'yi nasıl seçebilirsiniz?
LCD, LED ve Plazma
Uç nokta HDTV'lerin gözde teknolojisi LED'i kullanan televizyonlar, genellikle pek uygun fiyatlı değiller. Yine de bazı uygun LED seçenekleri bulmanız mümkün. LED TV'ler daha iyi bir siyah seviyesini garanti etmese de genel olarak daha iyi bir görüntü kalitesi sunuyorlar. Bunun yanında özellikle yandan aydınlatmalı LED'ler, oldukça inceler.
LCD'lere zaman zaman modası geçmiş gözüyle bakılabiliyor. Ancak iyi bir LCD TV hala iş görebilir. LCD'nin en önemli dezavantajı, kötü siyah seviyeleri sunması. Görüntü olarak en iyi LCD'lerin vasat LED'lerle eşleştiğini, ancak LCD'nin daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.
En iyi resim kalitesini plazma TV'lerde elde edebilirsiniz. En derin siyahları sunan bu ekranlar, renkleri de doğru olarak yansıtıyorlar ve motion blur efekti adı verilen sorunu nadiren yaşıyorlar. Bununla birlikte plazma ekranlar ışığı yansıttığından aydınlık odalar için ideal olmayabilirler.

İnternete bağlanmayı unutun
Üreticiler internet bağlantısı, oyunlar gibi özellikleri çok seviyorlar, çünkü bunu yüksek fiyatları için mazeret olarak kullanıyorlar. Bu özellikleri bir kenara bırakarak düşük fiyata iyi bir görüntü kalitesi elde etmeniz kolaylaşabilir.
Plazma ekranda 1080p'den vazgeçebilirsiniz
Plazma ekranlarda 720p ile 1080p arasında bir seçim yapmanız gerekecektir. 1080p ekranlar, 720p'nin iki katı piksel sayısına sahip olsa da, bu fark o kadar da önemli olmayabilir. Televizyon karşısında belirli bir uzaklıkta oturduğunuzda bu farkı hissetmeyebilirsiniz. Sadece televizyonunuzda bilgisayar kullanacaksanız 1080p size fayda sağlayabilir. 720p'lik bir plazmayı tercih etmeniz, 300 TL ve hatta daha fazlasının cebinizde kalmasını sağlayabilir.
LCD ve LED'lerde bir miktar motion blur'a razı olun
240 Hz+'lik bir model yerine 60 Hz veya 120 Hz'lik bir TV'yi tercih etmek, size birkaç yüz lira kazandırabilir. Bu kadar yüksek tazeleme hızlarına gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamalısınız.

 

Yorumlar