Zuckerber'ten Google+' a Gelen Taş ve Google'ın Cevabı

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Google'ın yeni sosyal ağı Google+'ı "kendilerine ait küçük bir Facebook sürümü" olarak adlandırdı.

Gazeteci Charlie Rose'a konuşan Zuckerberg'e Google, Apple ve Amazon ile önümüzdek 10 sene içinde bir platform savaşına girip girmeyeceği sorulduğunda, Zuckerberg Apple ve Amazonu daha çok bir ortak gibi, Google'ı ise daha çok bir rakip olarak gördüğünü söylemiş.

Zuckerberg, Google+ hakkındaki sözlerine şunları ekledi: "İnsanlar savaş hakkında konuşmayı seviyorlar. Şirketlerin beraber çalışması için birçok yol vardır. Bu alanda gerçek bir rekabet var, ama buradaki durumun bir şirketin her şeyi kazandığı bir şekil alacağını düşünmüyorum." "Google, bazı yönlerden daha rekabetçi ve kendi küçük Facebook sürümlerini oluşturmaya çalıştıkları açık." "Apple ve Amazon'a baktığımda bizimle inanılmaz derecede hizalanan şirketler görüyorum. İki şirketteki çalışanlarla beraber nasıl daha çok iş yapacağımızı konuşuyoruz."
 
Google'ın Cevabı
Facebook CEO'sunun açıklamalarının ardından Google ürün yardımcı başkanı Bradley Horowitz de ona cevap niteliğinde açıklamalarda bulundu.

"Facebook tarafından küçümsendiğimiz için mutluyuz, bu şimdiye dek bizim çok işimize yaradı" diyen Horowitz, Facebook ile bir savaşa girmeyi düşünmediklerini ve Google+'ın tamamen farklı olduğunu söyledi.

"İnsanlar hizmetimizi ilk gördüklerinde 'aynı Facebook gibi' dediler. Bir kısmı ise 'hayır, daha çok Twitter gibi' dedi. Tamamen kendine has ve eşsiz bir topluluk ve deneyim meydana getirdik."


Hotowitz, sözlerine şunları da ekledi: "Şirketler birbirleriyle çekişiyorlar ... açık ki bu reklam ve tıklama kazandırıyor. Bu ilgi çekici bir konu. Ancak biz ne yaptığımızı düşündüğümüzde, Google hizmetlerini nasıl daha iyi bir hale getirebileceğimizi düşünüyoruz."

Yorumlar