Teknolojide Türkiye Şaha Kalktı !!! [Önemli Haber]

Güvenli yaşanabilecek bir evde oturmak hepimizin ihtiyacı. Bu ihtiyaca çözüm bulmak amacıyla yola çıkan 2 Türk mühendis, Mustafa Musa Ülker ile Hüseyin Mert, yurtdışında InfiniteGraph firmasının açmış olduğu uluslararası yazılım geliştirme yarışmasında geliştirmiş oldukları projeyle ikincilik ödülünü kazandılar.

InfiniteGraph firması, firma adıyla aynı isme sahip olan graph veritabanı ürünlerinin tanıtımı ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla Ağustos 2011'de ödüllü uluslararası bir yazılım geliştirme yarışması başlattı. Dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılanlar, yazılım geliştirme yeteneklerini ortaya koyarak projelerini sundular. Projelerin, özgün fikir, yazılım mimarisi, kaynak kod incelemesi, graph veritabanının etkin kullanımı gibi yarışma kriterleri çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda sonuçlar açıklandı ve Musa ile Hüseyin'in projesi ikincilik ödülüne layık görüldü.

"Find a Safe Home to Live" projesi, yeni ev almak isteyen herkesi ilgilendiren bir proje. Alışılagelmiş emlak arama motorlarından farklı bir emlak arama algoritması sunan proje, seçeceğiniz emlak arama kriterlerinin haricinde bir takım "güvenli yaşam" kriterlerini de dikkate alarak bir risk skoru hesaplıyor. Risk skoruna göre arama sonuçlarını filitreliyor ve size "güvenli yaşam" kalitesini sunuyor. Projede risk skoru, o bölgenin adli suç kayıtları istatistikleri, polis suç istatistikleri, deprem, tayfun ve doğal afetler gibi çevresel faktörler, trafik kazası istatistikleri vb. verilerin analizinden hesaplanıyor ve size, risk faktörüne göre sıralanmış emlaklar sunuyor.

Proje, mobil uygulama olarak geliştirildi ve projenin normal kullanıcılara sunulması için çalışmalar devam etmektedir. Lokasyon bazlı servislerin kullanımı ve risk skoru hesaplamasının geliştirilerek projenin etkinliğinin arttırılması planlanmaktadır.

Graph veritabanları, birbirleriyle ilişkili büyük veri kümelerinde hızlı sorgulama, işlevsellik ve ölçeklendirilme imkanı tanıyan anahtar-değer veritabanı yapılarından bir tanesi olup, Google, Facebook, Twitter, LinkedIn gibi dünya çapında büyük firmalarda ve projelerde kullanılmaktadır.

Projeyi geliştiren Musa ile Hüseyin, tam zamanlı olarak e-Devlet Kapısı ( http://www.turkiye.gov.tr ) projesinde aktif görev almaktalar.

Basın bülteninden derlenmiştir.(chip online)

Yorumlar

Yorum Gönder