Samsung Galaxy Note [İNCELEME]

Recep Baltaş

Samsung Galaxy Note

Piyasaya çıkan ilk cep telefonlarının devasa boyutlarını hatırlamayan yoktur. Öyle ki, bu devasa boyutlar çoğu zaman alay konusu olmuştur. Fakat o zamanlar telefonların elektronik aksamları büyük öte yandan ekranları ancak iki satır yazıyı alabilecek kadar küçüktü.

Zamanla cep telefonları küçüldü ve bu eğilim, dokunmatik ekranlı modeller çıkana kadar da devam etti.

Dokunmatik ekranlı modellerden sonra ise bir başka eğilim boy gösterdi. Bu defa telefonlar günden güne daha büyük ekranlarla karşımıza çıkmaya başladılar. Bu konuda Nirvana'ya ulaşan telefon ise şüphesiz Galaxy Note oldu.


Her cebe sığıyor

Bir tablet kadar büyük olmadığı için cebinize sığabilen Galaxy Note, 5" ekranı ile standart telefonlar kadar da ufak değil. Aslında bu bağlamda Note'un her cebe rahatlıkla gireceğini söylemek mümkün değil. Telefonun boyutlarını gören kullanıcılar ilk başta "Not almak için taşınabilir" yorumu yapsa da hiç kimsenin aynı anda iki adet dokunmatik telefonu birden taşıyacağını sanmıyoruz. Note, bu bağlamda sürekli telefonunuz olabilecek kadar ılımlı boyutlara sahip. Zaten telefonu illa ki pantolon cebinizde taşıma zorunluluğunuz yok. Ceket cebinize veya evrak çantanıza koyabilmeniz de mümkün. Kısacası Galaxy Note abartıldığı kadar korkutucu boyutlara sahip değil ve kot pantolonların cebine dahi rahatlıkla sığıyor. Ve evet, oturduğunuzda da herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Özü Galaxy

Galaxy Note adından da anlaşılabileceği gibi Galaxy sersinin özelliklerini barındıran bir telefon. Bu bağlamda TouchWiz 4.0 kullanıcı arabirimi ile geliyor ve hem Galaxy S hem de Galaxy S II kullanıcıları bu arabirime fazlasıyla aşina. Fakat Note'un asıl fark yaratan yanı, bu arabirimle bütünleşen devasa ekranı. Bir zamanların standardı, hatta bugün hala birçok bilgisayarın çözünürlüğü olan 800 x 1280 gibi devasa bir çözünürlüğe sahip olan bu ekran, Super AMOLED teknolojisini kullanıyor. Tam olarak 5.3" büyüklüğündeki ekranda inç başına 285 piksel düşüyor. Gayet geniş bir çalışma alanı sunan ekran ile kolayca notlar alabiliyor ve fotoğraflar üzerinde de düzenleme yapabiliyorsunuz. Tabi bu işlemler için Stylus'tan yararlanabildiğinizi de belirtmekte fayda var.

Ağırlığı var

Galaxy Note sahip olduğu "ağırlık" ile iş adamlarına daha çok hitap ediyor diyebiliriz. Öte yandan daha şimdiden iPhone 8'i bekleyenlerin Starbucks'ta kahvesini yudumlarken cebinden Note'u çıkartıp konuşmaya başlaması, etrafta kahkahaların yükselmesine neden olabilir. Bunu bir zamanlar Nokia N-Gage ile konuşmaya çalışanlara benzetebilirsiniz. Peki bu boyutlardaki bir telefonun gerçek ağırlığı ne? Daha bugün incelemesini yaptığımız HTC Evo 3D 170 gram iken Galaxy Note'un 178 gram olması, telefonun aslında boyutlarına göre ne kadar hafif olduğunun bir göstergesi. Yani Galaxy Note'u taşırken cebinizde Galaxy Tab taşıyormuş hissine kapılmıyorsunuz.

Veri deposu

Her ne kadar test ettiğimiz modelde sadece 2 GB dahili hafıza yer alsa da Galaxy Note piyasada 16 ve 32 GB'lık farklı sürümlerle yer alacak. Yine MicroSD slotu ile bu kapasiteyi artırabileceksiniz. Özellikle de yüksek çözünürlüklü videolar izlemek istiyorsanız alacağınız SD kartın en az Class 4, tercihen Class 6 ve üstü olması gerektiğini de tekrar edelim. Zira saniyede 4 MB ve üstü okuma/yazma hızı olan bir SD kart ile telefondaki içeriğe erişirken çok daha yüksek bir performans elde edebilirsiniz. Söz konusu bu kapasiteyi doldurmak olduğunda ise HSDPA devreye giriyor. 21 Mbps indirme hızı ve 5.76 Mbps gönderme hızı ile Galaxy Note sizi hızlı bir biçimde internete ulaştırabiliyor. Bunun yanında Wi-Fi 802.11 a/b/g/n ve yüksek hızlı Bluetooth 3.0 da cabası.

1080p Kayıt

Galaxy Note'ta 8 megapiksellik bir kamera yer alıyor. Nispeten iyi çekimler yapan bu kamera yine de kalite açısından S II ve iPhone 4'ün kamerasından geride kalıyor. Otomatik netleme ve LED flaş özellikleri ise tüm modern telefonlarda olduğu gibi Note'ta da unutulmamış. 1.4 GHz çift çekirdekli işlemci ile güçlendirilmiş olan Galaxy Note, Android 2.3 işletim sistemi ile geliyor ve bu sayede saniyede 30 kare ile Full HD videolar çekmemize imkan tanıyor. Mali-400MP GPU barındıran telefon Samsung'un kendi Exynos yongasını kullanıyor.

Note'a özgü

Galaxy Note, cep telefonlarının dokunmatik klavyesi ile yazı yazmada sorun yaşayan yazarımız Cem Şancı gibi kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Zira telefonla birlikte bir Stlyus geliyor ve gerek not almada gerek fotoğrafları düzenlemede bu Stylus'tan mümkün olduğunca yararlanabiliyorsunuz. Yine telefonun reklamında üstüne basılan resim düzenleme işlemleri için de Note ile birlikte bir resim düzenleme aracı geliyor. Aracı kullanarak, Stylus'un da yardımı ile resimlerden istediğiniz yeri kesebiliyorsunuz. Üstelik kesim esnasında Phothsop'ta yer alan Lasso aracında olduğu gibi farklı seçeneklerden yararlanabiliyorsunuz. Yine not almak için cihazla birlikte S Note yazılımı geldiğini de belirtmekte fayda var.

Yorumlar