Google'ın Tuhaf Rakibi

Google'a, bugüne kadar gördüğümüz en farklı rakip geliyor. Ama adı biraz garip...

"YaCy" adındaki bir proje, Google'ın arama piyasasındaki imparatorluğunu yıkmak için açık kaynak kodlu, hem internette hem de intranetlerde (dahili ağlarda) çalışan bir arama motoru meydana getiriyor.

YaCy, merkezi bir sunucuya bağlanmak yerine eşten eşe bağlantıları esas alıyor. Kullanıcılar, bu iş için bir yazılım indiriyor. Bu sayede hiçbir arama sonucu, merkezi sunucularda arşivlenmiyor ve incelenmiyor. YaCy proje lideri Michael Christen, bir açıklamasında şunları söylüyor:

"İnternette yaptıklarımızın çoğu bir aramayı içeriyor. Bu, bizimle aradığımız bilgi arasındaki vazgeçilmez bir bağlantı. Böylesine vazgeçilmez bir işlev için birkaç büyük şirkete güvenemeyiz ve gizliliğimizi onlara açamayız." "YaCy'nin ücretsiz araması, arama denetimini tekrar bize, kullanıcılara veriyor."


"Hizmetlerin merkezi bir şekilde denetlenmesi fikrinden ayrılıyoruz. Bunun yerine bağımsız olmanın önemini anlıyor ve tek bir başarısızlık noktasına sahip olmayan bir altyapı meydana getiriyoruz."

1. sürümüne ulaşan yazılım şu an yayınlanmış bulunuyor. YaCy, şimdiye dek 1.4 milyar belgeyi indekslemiş ve 130.000 arama gerçekleştirmiş.

Yorumlar