Nokia E6'daki HD ses teknolojisi şaşırtıyor!


Nokia'nın "geleceğin teknolojisi" olarak adlandırılan HD Voice teknolojisi, bakın neler yapıyor!
Nokia E6'daki HD ses teknolojisi şaşırtıyor!
Nokia kariyerini önemseyenler için ürettiği yeni akıllı telefonu Nokia E6 ile bir yeniliğe daha imza atıyor. Avrupa'daki operatörler tarafından HD Voice testlerinde en beğenilen ürün olarak öne çıkan Nokia E6, sabit hatlara göre daha iyi ses kalitesi ve netlik sağlayarak daha doğal, daha anlaşılır, yakındaymış hissi veren ve farklılaşan bir deneyim sunuyor. HD Voice özelliğini gelecekte tüm cep telefonu sektörünün ana akım teknoloji olarak benimseyeceği tahmin ediliyor.
HD Voice cep telefonu görüşmelerinde ses kalitesinin iyileştirilmesi için devrim niteliğinde bir adım olan yeni bir ses teknolojisi. HD Voice arama sırasında mevcut ses bant genişliğini iki katına çıkarıyor ve ses kalitesini önemli ölçüde artırıyor. Görüştüğünüz kişiye daha yakın olduğunuz hissini verirken konuştuğunuz kişiyi tanımanızda kolaylık sağlıyor.

HD Voice günümüzün 300-3400 Hz arasında dar bir bantta yer alan frekans aralığıyla karşılaştırıldığında ses verilerinin bant genişliğini 50-7000 Hz'ye çıkaran Wideband Adaptive Multirate Speech (AMR-WB) adı verilen özel bir konuşma codec'i kullanıyor.

2011 yılında piyasaya sürülecek olan pek çok Nokia cihaz HD Voice'i destekleyecek. Nokia daha önce yapılan Nokia N8, C7, C6-01, X3-02 ve C3-01 lansmanlarıyla birlikte tüm ürün portföyünde HD Voice desteği vereceğini duyurmuştu. 6720 Klasik, E52, E55, 5230, X6, 6700 Slide, E72, X5, E5 ve C3-01 gibi pek çok Nokia modelinde de HD Voice özelliği operatörün isteğiyle etkinleştirilebiliyor.
*Chip online'dan alıntıdır.

Yorumlar

Yorum Gönder