Mouse'ların Atası - İNANAMAYACAKSINIZ !

Fare


Fare'ler 1960'ların ortalarında ilk belirdiklerinde PC deneyiminin bir parçası olarak kabul edilmemişlerdi. Stanford Resarch Enstitüsü'nden Douglas Engelbart ve Bill English'in ortaya çıkardıkları ilk fare, bugünkü zarif farelere kıyasla korkunç bir görünüme sahipti. Büyük bir ağaç blokundan oluşan cihaz, içinde iki dikay metal çarka ve sağ üst köşesinde bir düğmeye sahipti. Düğmenin niye sağ üst köşede olduğu ise bilinmiyor. Belki de Engelbart'ın serçe parmağı, diğerlerinden güçlüydü.
İkili, cihazın altından çıkan kuyruk benzeri kablodan esinlenerek onu "fare" olarak adlandırdı. Telefunken, dikey metaller yerine bir top kullanan bir fare ortaya çıkardı ve kısa bir süre sonra sattığı tüm bilgisayarlara bu fareyi dahill etti. Ancak fare, 1984'e kadar genel bir kullanım alanı bulamadı.


Farenin ünlenmesi ise Apple Macintosh'un popülerlik kazanması ve Lisa Mouse'un ortaya çıkması ile oldu. Ancak o zaman dahi bazı şüpheler mevcuttu. O zamanlar John Dvarak, şu sözleri kullanmıştı: "İnsanların bu şeyi kullanmak istediklerine dair işaret yok."

Yorumlar