Başkahraman : Steve Jobs, Konu: Apple ÖyküsüSteve Jobs'un, asla unutulmayacak sözleri ve hakkında çok daha fazlası... Hepsi haberimizde!
Hayata gözlerini yuman Apple'ın unutulmaz patronu Steve Jobs, kedine has çalışma yöntemiyle tanınıyordu. İşler iyi gittiğinde oldukça sevilen bir adam olan Jobs'ın, işler iyi gitmediğinde birçok mühendisi gözyaşları içinde bırakacak kadar sinirli olduğu biliniyor. Steve Jobs, 1985'de Apple'a Pepsi'den gelen John Sculley tarafından kovulduğunda Jobs, artık istediğini yapmakta özgürdü.

Steve Jobs, gelişmiş ve aynı zamanda oldukça pahalı NeXT Computer'ı kurmuştu. Masaüstü bilgisayar, geliştiriciler arasında beğeni kazansa da finansal bir başarı sağlayamadı.

Jobs, 1986'da Graphics Group adında küçük bir şirketi satın aldı. Bu şirket, Star Trek II'deki Genesis efekti gibi görsel efektleri meydana getiriyordu. Jobs, bu şirketi 5 milyon dolara satın almıştı. 20 yıl sonra, 2006'da Disney, bu şirketi (şimdiki adı Pixar) 7.4 milyar dolar karşılığında satın aldı. 
 

NeXT'i satın aldı ve tekrar Apple CEO'su oldu

 
Apple, Jobs'a ait NeXT'i 1996'da satın aldı ve Jobs'u tekrar CEO pozisyonuna getirdi. Jobs, döndüğünde bulduğu başarısız projeleri bir bir ortadan kaldırdı ve Apple'ı bugün tanıdığımız şirket haline getiren önemli değişiklikleri yaptı.

Jobs, bundan sonraki 15 sene boyunca şirketteki sorunlara kimsenin bulamadığı ince çözümler buldu. iMac, 1998'de onun kontrolünde piyasaya sürüldü. 2001'de ise Apple, tam anlamıyla bugün tanıdığımız Apple haline geldi. Mac işletim sisteminin OS X ile tekrar doğuşu, Apple mağaza zincirlerinin açılması, iPod ve sonrasında iTunes'u açılması başta garip olarak karşılansa da kısa zamanda endüstrinin vazgeçilmezleri oldular.

Apple, 2007'de iPhone'u, 2008'de App Store'u, 2010'da ise iPad'i duyurdu. Ürünlerin üçü de şüpheyle karşılandı. iPhone 4S bazılarımızı biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da bunun nedeni, Apple'ın öncesinde fazlasıyla etkileyici ürünlerle karşımıza çıkmış olması.

Steve Jobs'ın endüsri üzerindeki etkisi inkar edilemez. Jobs'ın tüketici elektroniklerinin gelişimine etkisi ve yokluğu, oldukça zor doldurulacak.

Yorumlar