Android, Apple'ı Geçti !
Rüzgarı arkasına alan Android platformu, Apple'ın iOS'una bu önemli alanda fena fark attı.
Android tabanlı bir telefonunuz var ve bugün cihazınıza Android Market'tan bir uygulama indirdiniz. Emin olun, yalnız değilsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre, Android'in uygulama mağazasını kullanıcıların yüzde 44'ü tercih ediyor. Bu rakam iOS yüklü Apple cihazları için ise yüzde 31'de kalıyor. Yani Android, bir bakıma arkadan gelerek iOS'u ciddi anlamda arkada bırakmış durumda.

Elbette bu tablonun Android'in lehine değişmesini anlamak için çok düşünmeye gerek yok; zira iOS'u destekleyen belli sayıda Apple cihazı varken, Android'i artık birçok cep telefonu ve tablet üreticisi kullanıyor. Bu da doğrudan Android'in bir adım öne geçmesine sebebiyet veriyor.

Araştırmanın sonucunu değerlendiren ve bu araştırmayı yapan ABI Research'ün uzmanlarından Dan Shey ise ilginç bir noktaya dikkat çekerek şu sözleri kaydetti: "Her ne kadar uygulama pazarı anlamında Android ipi göğüslüyor olsa da, kullanıcı başına uygulama indirenler söz konusu olduğunda Android Apple'ın arkasında kalıyor."

Bunun en önemli sebeplerinden biri Android Market'in kullanışlı bir kullanıcı arabirimine sahip olmaması... Bunun farkında olan yetkililer de son zamanlarda yeni kullanıcı arabirimini kullanıcılarına sunuyor.

Yorumlar