İnternet Explorer 10 İlk İzlenimler

Internet Explorer'ın son sürümü IE 10 da göründü.


Windows 8'in 8102 numaları önizleme yapısı Microsoft BUILD konferansında resmen tanıtıldı. Böylece Windows'un son sürümündeki Internet Explorer da ortaya çıkmış oldu.

Buna göre Metro arayüzüyle yenilenen Internet Explorer 10, artık sadece bir tarayıcı olmaktan öteye gidecek ve Metro açılış ekranı için destek sağlayacak. Tablet kullanıcıları, "Immersive Browser" adı verilen IE10'un farklı bir arayüzle kaplanmış sürümünü kullanacaklar.

Internet Explorer'ın mobil sürümünde sekme çubuğunu aşağı kaydırarak tüm açık sekmeleri görmek mümkün olacak. "Metro Internet Explorer 10"da yukarı veya aşağı kaydırarak adres çubuğunu, geri, ileri ve yenile düğmelerini görmek, "sayfada ara" ve "masaüstü görünümünü kullan" düğmelerini görmek mümkün olacak.

Metro Internet Explorer 10, sıkça eriştiğiniz web sitelerini sabitleyebileceğiniz bir başlangıç ekranına sahip olacak. Bu ekran, yeni bir sekme açıldığında veya tarayıcı herhangi kaydedilmiş bir sekme olmaksızın açıldığında görüntülenecek.

Tüm Metro uygulamaları gibi Internet Explorer 10'u da tam ekran olarak görmek mümkün olacak. Ancak IE10 üzerindeki çalışmalar şu an yoğun olarak devam ettiğinden, şu anki özelliklerde birçok değişiklik meydana gelebilir. Internet Explorer 10'un masaüstü sürümü ise IE9'a oldukça benziyor.

Microsoft, HTML5 ve CSS3 ile kullanıcılara tam bir internet deneyimi sunmak istiyor ve şu an doğru yolda ilerliyor gibi görünyor.

Yorumlar