Assassin's Creed Revelations "Tüm Soru İşaretlerine Cevaplar" İncelemesi

Tarih karmaşasına son!
Oyun tam olarak I. Selim, yani Kanuni Sultan Süleyman'ın babası Yavuz Sultan Selim'in tahttan ineceği ve yerine Kanuni Sultan Süleyman'ın geçeceği dönemi anlatıyor. Bu şekilde de oyunun hangi dönemde geçip hangi dönemi anlatacağı tartışmalarına da bir nokta koymuş oluyoruz artık. Tabii ki oyunun kronoljik kurgusu bilinmiyor ama kapsayacağı dönem bu dersek, kesinlikle yanılmış olmayacağız.
Ezio, İstanbul'da 1. Selim'in kardeşi, Şehzade Ahmet ve o dönem 17 yaşında olan Süleyman ile tanışacak. Özellikle 17 yaşındaki bu gencin ne kadar ihtişamlı bir lider olabileceğini sezen Ezio, Süleyman'a oyun boyunca birçok konuda yardımcı olacak ve onu destekleyecek.

Aynı şekilde Süleyman'da oyun sırasında yavaş yavaş Süleiman The Magnificent yani Muhteşem Süleyman olarak anılmaya başlayacak. Ezio aynı zamanda artık kadınlarla gönül eğlendirmeyi bırakarak aşık olacağı kadını bulacak. Bu kadın ise İstanbul'da bir kitapçı dükkanı sahibi olan Sofia Sorto olacak.
Oyun boyunca aradığımız mühürleri buldukça, mühürlerin aslında basit mühürler olmadığı, Ezio'nun atalarının sakladığı ve dünya üzerinde yaşayan ilk uygarlığa ait kutsal emanetler olduğu anlaşılacak. Şöyle bir düşünürsek Desmond, Animus'a bağlanarak Ezio'nun anılarını yaşıyordu. Belki de bu kutsal emanetler, Ezio'nun atası Altair'in anılarına hükmetmesini sağlayacak anahtarlar olabilir ne dersiniz?
Bunların haricinde Assassin's Creed: Revelations direkt olarak Altair, Ezio ve Desmond'ın birbirleriyle iç içe geçen hikayesini sonlandırmayı hedefliyor. Yani Ezio ve Altair ile olan birlikteliğimiz bu oyunla birlikte sona erecek. Şahsi fikrim olarak Ubisoft'un bu seriye son vereceğini düşünmediğimden ileride yeni karakterlerle tanışma şansımız olacak gibi duruyor şimdilik.
Yeni oyun, yeni araçlar, yeni silahlar...
Her Assassin's Creed oyununda yeni bir araç ya da silahla tanıştığımız gerçeğini hepimiz biliyoruz. Fakat bunlardan hiçbiri bu oyunda yer alacak olan "Hook Blade" yani "Kanca Bıçak" diyebileceğimiz araç kadar oyunun oynanışına ve gidişatına etki etmemiştir. 
Dediğimiz gibi Ezio, İstanbul'a geldiğinde bu icattan bihaberdir. Yusuf Azim usta, kendisine bu buluşu anlattığında ve cevap olarak "hiç bir fikrim yok" cümlesini duyduğunda oldukça şaşıracak çünkü o dönem İstanbul'da Assassin'ler arasında oldukça sık kullanılmaya başlamış bir araç Hook Blade.
Hook Blade'in ne olduğunu biraz daha açmamız gerekirse, bu aracı, Batman'in kullandığı Line Launcher'a benzeyen ve Ezio'nun gizli bıçaklarına eklenmiş bir parça gibi düşünebilirsiniz. Kıvrımlı uçları sayesinde kanca etkisi yaratan bu araç, "ziplines" adı verilen noktalarda kullanıldığında çatılardan çatılara geçişinizi sağlayacak.
"Zipline ne ola ki?" diye soranlardansanız eğer, hala günümüzde bazı apartmanların arasında görmeye devam edebileceğiniz, iki bina arasına asılan ve makaralı sisteme sahip olan ve bir poşet ya da sepet bağlanarak apartman daireleri arasından birbirinize çeşitli cisimleri göndermeye yarayan halat sistemi dersem sanırım anlatabilmiş olurum. 
Her neyse, Hook Blade sayesinde İstanbul'u gezmeniz yüzde 30 oranında hızlanacak ve oyun sırasında yapmakta olduğunuz "Free Run" çok daha eğlenceli bir hale gelecek diyor Alex Amancio.
Hook Blade'in oyunun dövüşlerine de aynı oranda etkili olacağını söyleyelim. Onun sayesinde çatılardan geçerken düşmanlarınızın üzerine atlayabilecek ve savaşlar başlatabileceksiniz. Ayrıca Hook Blade'i düşmanlarınıza atarak onları itip çekebilmek gibi aksiyonlara da sahip olacaksınız.
Bu Hook Blade sayesinde savaşlardan kaçmanız da mümkün olacak diyen Amancio, durumu şöyle anlatmış. Örneğin görünmek istemediğiniz bir yerde bir düşmana göründünüz ve üzerinize gelmeye başladı diyelim. Bir anda üzerine doğru koşmaya başlayacaksınız, Hook Blade'i çekip düşmana saplayacak ve Hook Blade aracılığıyla kendinizi düşmanın üzerinden fırlatacak ve hiç durmadan koşmaya devam edeceksiniz. İşte Hook Blade böyle bir araç.
Bu geniş Hook Blade açıklamasının ardından, Ezio'nun kazandığı yeni bir yetenek sayesinde oyunda artık bombalar üretebileceksiniz. Aslında bu oldukça basit bir "crafting" sistemi olacağından yapımı pek de zor olmayacakmış bombaların. Fakat çok fazla çeşitin olması sayesinde oyun stilinize uygun bombalar yaparak kendinizi sürekli olarak içerisine düştüğünüz durumları, ürettiğiniz bombalarla çözerken bulacaksınız diyor Amancio.
Oyunda 300'ün üzerinde farklı bomba çeşidi olacak ve bunların da yarattığı etkiler ve güçleri kullandığınız malzemelere göre değişecek. Bombalardan biri flashbang etkisi yaratırken, diğer biride sis bombası olacak. Bu sis bombaları eski oyunlardaki Smoke Bomb'un yerini alacakmış.

Yorumlar

Yorum Gönder