Başarılı Apple CEO'su Steve Jobs'un Hiç Bilinmeyen Yönleri !!!

Artık onu tanımayan insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği Apple'ın Ünlü CEO'su STEVE JOBS'un günyüzüne çıkmamış hiç bilinmeyen yönlerini merak ediyosanız şu an doğru yerde doğru metni okuyorsunuz :)

Kimilerine göre o bir dahi! Kimilerine göre ise sadece doğru zamanda doğru işler yapmış sıradan bir insan!
Belki de geçtiğimiz son 15 yılın en çok konuşulan teknoloji gurularından birisi olan Steve Jobs’tan bahsediyorum.
Hakkında birçok yazılar, kitaplar, röportajlar yayınlanmış; kimi zaman şarlatanlıkla, kimi zaman uyumsuz / geçimsiz bir patron olmakla suçlanan, ancak herkesce farklılığı ve teknolojide tasarıma getirdiği “estetik dokunuşların başarısı” kabul edilmiş olan Jobs için 15 farklı kaynaktan derlenerek hazırlanmış bir liste paylaşmak istiyorum sizlerle.
Bu kaynakların ışığında işte  Steve Jobs ve pek bilinmeyen 15 yönü. İster inanın ister inanmayın…
Madde 1: Steve Jobs  iş hayatında sanılanın aksine istikrarlı bir başarı yakalayamamıştır; aksine iş hayatı hep inişli çıkışlı geçmiştir.
 • 1973: Üniversite’den atıldı.
 • 1974: ATARI isimli firmaya kabul edildi. (En eski ve popüler oyun ve oyun konsolu firması.)
 • 1974: “Aydınlanmayı keşfetmek” için Hindistan’a gitti.
 • 1976: Apple şirketini kurdu.
 • 1985: Apple’dan ayrıldı. (Kendi kurduğu şirketten kovulma noktasına getirdi işleri!)
 • 1985: Next isimli firmayı kurdu.
 • 1986: Pixar isimli firmayı satın aldı.
 • 1996: Apple şirketine geri döndü.
 • 2006: Pixar isimli firmayı çok karlı bir şekilde sattı. (Walt Disney’e)
 • 2010: Apple şirketindeki CEO’luk görevini sağlık nedenleriyle ikinci defa devretti.

  Madde 2:  Steve Jobs “disleksi” hastasıdır. 
  Okuma, yazma ve heceleme yetisindeki anormallik şeklinde kendisini gösteren bu hastalık bazı kaynaklara göre “dahi hastalığı” olarak da tanımlanmaktadır. Beynin algı merkezinin normal bir insanınkine göre farklı çalışmasının bir sonucu olarak meydana geldiği düşünülen bu hastalığa sahip ünlüler arasında Alexander Graham Bell (telefonun mucidi); Albert Einstein (ünlü fizikçi, bilimadamı) ve Henry Ford (ünlü otomobil üreticisi) bulunmaktadır.
Madde 3: Steve Jobs tam bir baş belasıdır.
 • Kendi itiraflarından bilindiği kadarıyla 3. sınıfta “küçük terör” olarak nam salan Jobs, bu sorun yaratma kariyerine sınıfa yılan sokarak veya minik bombalar patlatarak başlamıştır.
Madde 4: Steve Jobs’un Apple’daki yaka kartı numarası SIFIR’dır.
 • Apple’ın ilk direktörler kurulu zamanında tüm çalışanların adlarının ve işe alım sıralarının yazdığı yaka kartları taşımaları yönünde bir karar almıştır.  
  Steve Wozniak (kurucu ortak ve ilk Apple mühendisi) için 1 numaralı yaka kartı hazırlanması üzerine Jobs, bu durumu ve kendisine verilen “2″ yazılı kartı protesto etmiş ve kendisinin ilk çalışan olduğunu göstermek üzere “1″ rakamından önce gelen “0″ rakamını yaka kartına işletene değin protestosunu sürdürmüştür. Sonunda da başarılı olmuştur. Böylece Apple’ın ilk çalışanı (ve fikir babası) olma nişanını kimseye bırakmamıştır.
Madde 5: Steve Jobs bilgisayarları henüz 12 yaşındayken keşfetmiştir.
 • O zamanlar bir HP mühendisi olan Larry Lang, Jobs’a ilk bilgisayarını gösterdiğinde Jobs henüz 12 yaşındaydı. O zamanlar ile ilgili Jobs şöyle der: “Bilgisayarın çok zarif, şık bir cihaz olduğunu düşündüm ve sadece onu kurcalamak istedim.”
Madde 6: Steve Jobs kaligrafiyi (güzel yazı sanatını) çok sevmektedir.
 • Okuldan atıldıktan sonra bir kaligrafi kursuna katılan Jobs, burada güzel yazı yazma sanatı ile oldukça yakından ilgilenmiştir. El becerisini oldukça geliştiren Jobs, sonradan Windows tarafından da kopyalanan Macintosh bilgisayarların güzel yazı fontu şemasının oluşturulmasında etkin bir rol üstlenmiştir.
Madde 7: Steve Jobs’un “en temiz” insan seçilme şansı yoktur!
 • Atari firmasında çalıştığı zamanlarda, kendisi “gece vardiyasına” kaydırılmıştır. Bunun nedeni olarak da temizlik konusundaki özensizliği ve buna bağlı olarak korkunç kokması sebep gösterilmiştir.
Madde 8: Steve Jobs ilk takım elbisesini 22 yaşında almıştır.
 • 1977 yılında düzenlenen Batı Sahili Bilgisayar Fuarı’nda Apple II tanıtımı yapması gerektiği için bir takım elbise edinmiştir. O zamana kadar genç olmasının da etkisiyle takım elbise ile hiç işi olmamıştır.
Madde 9: Steve Jobs üniforma gibi tek tip giyinmeyi sever, hep aynı kıyafeti giyer!
 • St Croix marka siyah, ipek-kaşmir, kaplumbağa yaka bir sweatshirt; Levi’s marka bir kot pantolon (ki bu pantolondan 100 tane kadar sahip olduğu sanılıyor) ve New Balance marka spor ayakkabı.
Madde 10: Steve Jobs için bir keresinde “öldü” diye haber yapılmıştır!
 • 2008 yılında Bloomberg haber servisi Jobs’un ölüm ilanını duyurmuş ve bu haber çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılmıştır.
Madde 11: Steve Jobs “fruitarian” yani yalnızca meyve ile beslenen bir kişidir.
 • Jobs ve eşi vejeteryan olarak beslenmektedirler. İçinde hayvansal katkı olan hiçbir besini tüketmemektedirler. Şirketin isminin APPLE (elma) koyulmasındaki en büyük neden, Jobs’un en favori meyvesinin elma olmasıdır.
Madde 12: Korkunç bir ikna kabiliyeti vardır! Örneğin Pepsi firmasının başkanını Apple için çalışmaya ikna etmiştir!
 • Jobs’un anlattığına göre, zamanında Pepsi Co. firmasının başkanlığını yapmakta olan John Sculley’i görevinden ayrılıp Apple CEO’su olarak çalışması için ikna ederken şöyle demiştir: “Bütün hayatını şekerli su satarak geçirmek mi istersin; yoksa (bize katılıp) dünyayı değiştirmek mi?”
Madde 13: Maaş anlayışı evlere şenliktir!
 • Kendi firmasında, Apple CEO’su olarak aldığı senelik maaş: 1 (bir) Amerikan Dolarıdır. Öte yandan Disney ortaklığından senelik aldığı para yaklaşık 48 (kırksekiz) milyon Amerikan Dolarıdır.
Madde 14: Dünyanın en zengin insanları listesindedir!
 • Forbes’in yayınladığı Dünyanın Milyarderleri (Wold’s Billionaires) listesinde 2010 yılı sonuçlarına göre dünyanın en zengin 136. kişisidir. Mal varlığı 5.5 milyar Amerikan Doları olarak listelenmiştir.
Madde 15: Steve Jobs tam bir dalgacı (şakacı) dır.
 • 2007 yılında düzenlenen Mac Dünyası (Macworld) etkinliğinde iPhone’un ilk tanıtımını yaparken iPhone’un kalitesini ve kullanışlılığını bir arama testi ile göstermek için Starbucks’ı arayarak tam 4000 tane Latte siparişi vermiştir.
Görüldüğü üzere başarılı ve gündemde olan insanlar için söylenebilecek her zaman bir şeyler bulunuyor. Söylemler her zaman doğru olmasa bile, asıl olan birşey varsa o da hakkında söz söylenebilecek değerde bir insan olabilmenin güzelliğidir.
Kişisel olarak ben Steve Jobs’u çok takdir ediyor ve özellikle son 4 yıldır iPhone ile birlikte ortaya çıkan birbirinden güzel ürünlerin diğer teknoloji üreticilerine de ilham kaynağı olduğuna inanıyorum.

Yorumlar

 1. adam king beyler dağılınnnn :D

  YanıtlaSil
 2. kanser olması kötü oldu

  YanıtlaSil
 3. vallaha o kısım direk eceliyle alakalı bi kısım olduğu için pek de yorum yapamıyoruz :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder