Jobs'un başarısının sırları !

Steve Jobs'un biyografisi tüm dünyayla aynı anda Türkiye'de. Kitabın yayıncısı Domingo, cep'te dijital kitap işine erken girmenin avantajıyla bu işi aldı. Jobs'un ve Apple'ın başarısının sırlarını sadece basılı kitapla değil iPhone ve iPad'le de okuyucuya ulaştıracak. Rakipleri Microsoft, HP, IBM'i geride bırakalı çok zaman oldu, şimdilerde 350 milyar dolarlık piyasa değeriyle 141 yıllık ABD'li Exxon'u birincilik tahtından indirmeye çok yakın... Kasasındaki 75 milyar dolarlık nakit ile ABD Hazinesi'nden daha fazla nakit paraya sahip... iPod ile müzik, iPhone ile cep telefonu, iPad ile tablet bilgisayar pazarında, Pixar ile film işinde taşları yerinden oynattı, tüm bu endüstrilere yön veriyor... Bu şirket ABD'li Apple. Apple'ın bugünlere gelişinde en önemli rolü üstlenen isim ise hiç şüphesiz şirketin kurucularından Steve Jobs (56).


68 kuşağının hippisi, çıplak ayaklı isyankar genci Jobs kişisel hayatının gizli kalmış yönlerini, Apple'ın başarısının ardındaki kararları, yenilikçiliğin sırlarını alanının en önemli ismi Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson’la paylaştı. Bir süredir kanser tedavisi sebebiyle zor günler geçiren buna rağmen yeni geliştirilen tüm ürünlerde imzası olan Steve Jobs’ın kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış biyografisi 21 Kasım’da raflardaki yerini alıyor. Bugüne kadar hiçbir Apple ürünü ilk çıkışında dünya ile aynı anda Türkiye'de yer almadı ama Türkiye bu kez Jobs'un hayatında ilk 28 ülke içine girmeyi başardı. Daha piyasaya çıkmadan Amazon.com’da en çok satanlar ligine giren, ABD’de ilk baskıda 500 bin adetle çıkmaya hazırlanan Steve Jobs'un biyografisi tüm dünyayla aynı anda Türkiye'de piyasaya sunulacak. Şifre e-kitap işinde saklı  Kitabın Türkiye'deki yayıncısı da inovatif bir şirket. Bundan birkaç yıl önce yayıncılık sektörüne adım atan Domingo, “Steve Jobs” adlı kitabın tüm haklarını aldı. Domingo'nun kurucu-yöneticisi Murat Arayıcı, şirketin dijital kitap alanında piyasaya çıkardığı Afili Lügat'ın (paralı uygulama) iPhone'da 3 bine yakın satması, bir diğer ifadeyle 3 baskı yapmasının bu hakları almalarında en önemli etken olduğuna inanıyor.                              

Jobs'un Türkiye ile bağlantısı ne? Dünya ekonomisine ve teknolojiye yön veren Jobs'un özel hayatında Türkiye'nin önemli rol oynadığını ifade eden Murat Arayıcı, bunun da kitabın ailesiyle ilgili bölümlerinde anlatıldığına dikkat çekiyor. Bilindiği gibi Steve Jobs, doğar doğmaz gerçek ailesi tarafından evlatlık verilmiş, Jobs'u evlat edinen ailesi büyütmüştü.


 Arayıcı, “Karşı taraftan gelen e-kitap sorusuna sadece planlarla değil, bu konuda birşeyler yapmış bir yayınevi olarak cevap verebildik ve bence bu kararlarında oldukça etkili oldu” diyor. Adeta bir iPhone 5! Londra'da kitap fuarında dev yayıncıların arasından sıyrılarak bu kitabın haklarını aldıklarını ifade eden Arayıcı, kitabın adeta iPhone 5 prosedüründe baskıya hazırlandığını, ciddi gizlilik sözleşmelerinin altına imza attıklarını ve kitabın parça parça kendilerine geldiğini söylüyor. Arayıcı, baskı tarihinin Kasım ayına alınmasıyla ilgili de (Mart 2012'de çıkacağı açıklanmıştı) kendilerinin bir hafta önce bilgilendirildiğini, bu tarihi tüm dünyayla aynı anda 15 Ağustos günü (bugün) paylaşmalarına izin verildiğini ifade ediyor. Yazılana müdahale etmeme sözü "Gurur duymayacağım bir sürü şey yaptım, ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim sırlarım yok" diyen Steve Jobs'un kitabın yazarı Isaacson'a ve yazdıklarına müdahale etmeyeceğinin sözünü verdiği belirtiliyor. Arayıcı ayrıca, kitabın yazarı Isaacson'un sadece Steve Jobs'la görüşme yoluna gitmediğini, rakipleri ve işten kovdukları isimlerin de içinde bulunduğu onlarca kişiyle yüzyüze yaptığı görüşmelerin ardından bu kitabı hazırladığını anlattı. Jobs istedi yazmadı eşi gelince olur verdi Murat Arayıcı kitapla ilgili önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyor. Arayıcı bu konuda şunları söylüyor: "Steve Jobs 2004 yılında Isaacson'la görüşmeye giderek "Biyografimi yazar mısın?" diyor.  Ünlü biyografi yazarı Isaacson ise "Senin için daha erken" diyerek Jobs'u geri çeviriyor. 2009'da bu kez teklif Jobs'un eşi Laurene Jobs'dan geliyor. Isaacson o an Jobs'un beş yıl önceki aceleciliğinin sebebini anlıyor. Kanser... Ardından Jobs ile el sıkışıp kitabı yazmaya başlıyor." "Steve Jobs" biyografisinin yazarı Aspen Enstitüsü’nün CEO’su Walter Isaacson CNN’de başkanlık ve Time dergisinde sorumlu yazı işleri müdürlüğü yaptı. Benjamin Franklin, Albert Einsten, Henry Kissinger'in biyografilerine imza attı.

Yorumlar