İşte Nokia'nın yeni canavarı : NOKİA 500

İşte Nokia'nın yeni canavarıSon günlerde rakipleri karşısında zor günler geçiren Nokia, yeni akıllı telefonunu duyurdu. Nokia 500 olarak isimlendirilen akıllı telefon, Nokia'nın ilk 1 GHz'lik işlemci gücüne sahip olan akıllı telefonu.

3,2 inçlik nHD (640x360 piksel çözünürlüğünde) ekrana sahip olan cihaz, Symbian Anna işletim sistemi ile çalışıyor. Telefonun diğer önemli özelliklerinin arasında ise b/g standardında Wi-Fi özelliği, 1110mAh'lik bataryası bulunurken, 2 GB'lık dâhili hafızası bulunan telefonun tüm hafızası, microSD bellek kartı ile 32 GB'a kadar yükselebiliyor.

Bulunduğumuz ay veya Eylül ayı içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen telefonun yurt dışı fiyatının 150 dolar olması bekleniyor.

Nokia 500 ile birlikte, şirket model isimlerinde de önemli bir yeniliğe start vermiş oluyor. 

Nokia 500, aslında Nokia için sadece 1 GHz'lik ilk akıllı telefon olma anlamını taşımıyor. Cep devi, Nokia 500 ile birlikte, model isimlerinin basında kullandığı harfleri de tarihe gömmüş oluyor. Yani bundan sonra N95 ya da E92 gibi modeller göremeyeceksiniz...

Peki yeni sistem nasıl çalışacak? Örneğin yeni model Nokia 500'ü ele alalım. Buradaki 5, telefonun serisini temsil edecek. 1xx gibi bir model numarası en ucuz ceplerde yer alırken, 9xx en üst düzey modellerde görülecek. Geriye kalan 2 hane ise, o cebin, serinin kaçıncı modeli olduğunu temsil edecek.

Aslında Nokia, daha önce de 5800 gibi modellere sahipti. Ancak yeni kararla tüm yeni modeller aynı sistemle isimlendirilecek. N ya da E serileri, bundan böyle tarihe karışacak...

Yorumlar