HP artık donanım üretmeyecek !!!

Bilişim dünyasının en ünlü isimlerinden biri olan HP, tarihi bir karar alarak artık donanım üretmeyeceğini ve sadece yazılıma odaklanacağını duyurdu.Bir kaç sene önce dünyanın en popüler markalarından bir ilan HP, Apple’ın tüm kulvarlarda sıra dışı yükselişi ve piyasaları alt üst etmesiyle birlikte oldukça fazla popülerlik kaybetti. Apple ile birlikte çıkış yapan firma Samsung olurken, her zamanki özel yerini koruyan firmalar ise Asus ve HTC oldu. HP ile birlikte düşüş yapan firma ise herkesin bildiği gibi Nokia.

Tablet bilgisiyarların ve gelişmiş akıllı telefonların trend haline geldiği son 1 yılda, her iki kulvarda da piyasayı domine eden firmalar olan Apple ve Samsung ile mücadele edemeyeceğini anlayan HP, tablet ve akıllı telefon işinden çekileceğini ve bu kulvarların satışa çıkarıldığını duyurdu. Bu kararla birlikte HP’nin geçen yıl satın aldığı Palm ve aynı firmaya ait webOS’u kapatma kararı aldı.
HP bundan sonra tıpkı IBM gibi yazılıma odaklanacak. Hatta yabancı kaynaklı birkaç dedikoduya göre Hp, İngiltere’de tanınan bir yazılım firması olan Autonomy’i satın almak istiyor. HP ciddi kar oranlarının yazılım işinde olduğunu düşünüyor. Bakalım işler HP’nin düşündüğü gibi gidecek mi? 
Bekleyip göreceğiz…
www.hp.com.tr

Yorumlar