En Tuhaf Araştırma

Dünyanın en garip tarayıcı araştırması, IE kullanıcılarına dolaylı da olsa, "aptal" diyor.


 Yapılan bir araştırmaya göre, Internet Explorer kullanıcılarının IQ seviyesinin ortalamanın altında olabileceği belirtildi. Psikometri danışmanlık şirketi AptiQuant’ın yaptığı araştırmada, 100’den fazla insana internet üzerinde IQ testi uygulandı. Kullanıcılar IQ testine kendi araştırmaları veya internet sitelerindeki reklamlar aracılığıyla erişim sağladı. Aptiquant, teste katılanların kullandıkları tarayıcıyı tespit ederek not etti.

IQ testinin sonucuna göre, Internet Explorer kullanıcıları en düşük puanı aldı. IE6 puan sıralamasında en altta kalırken, IE8 biraz daha yüksek puan almayı başardi. Firefox, Google Chrome ve Safari, aralarında çok az fark olmak üzere ortalama puanlar aldılar. En yüksek puan dağılımında ise Chrome Frame, Camino ve Opera yer aldı.

AptiQuant, “Yapılan çalışma, kullanıcıların kavramsal yeteneğiyle web tarayıcısı tercihleri arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koydu… Test sonuçlarına bakarak, düşük IQ’su olan kullanıcıların web tarayıcılarını değiştirme/güncelleme yapmaktan kaçındıkları anlaşıldı” dedi.

Yorumlar