Bilgisayarlar yüz ifadeleriyle iletişime geçti haberi


ODTÜ Teknokent'in genç yazılım mühendisleri, tamamen yerli sermaye ve mühendislerle baş, göz, kaş çatma, gülümseme, diş sıkma ve kahkaha atma gibi hareketlerle bilgisayar kullanımına olanak sağlayan ''MİMİK'' yazılımını geliştirdi.
''MİMİK'' sayesinde özellikle engelli vatandaşlar, bilgisayarda her türlü işlemi yapabiliyor, sanal klavyeyle ekrana yazı da yazılabiliyor.
Minder Bilişim Ar-Ge Direktörü Çağrı Karahan, ''Beyin Dalgaları ve Yüz İfadeleri ile İletişim'' adlı projelerine ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.
Projelerine TÜBİTAK'ın 100 bin TL'lik teknogirişim desteği verdiğini ve ODTÜ Teknokent'in ortaklığında düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasında 2009'un en iyi iş fikri olarak seçildiğini anlatan Karahan, projelerinin aynı yıl KOSGEB desteği de aldığını dile getirdi.
Karahan, TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerinin ilk etabını tamamlayarak, ''MİMİK'' yazılımı geliştirdiklerini ve ürüne dönüştürdüklerini bildirdi.
Yazılımı tamamen yerli mühendis ve yerli sermayeyle geliştirdiklerini ifade eden Karahan, donanım aracılığıyla kullanıcının baş, göz kırpma, kaş kaldırma, kaş çatma, gülümseme, diş sıkma ve kahkaha atma hareketleriyle bilgisayarın kullanılır hale getirildiğini söyledi.

Yorumlar