Avrupa'da Devam Eden Kriz Telefon Satışlarını Düşürdü...


Avrupa bölgesinde devam eden kriz, pek çok endüstriyi olduğu gibi mobil telefon satışlarını da etkiledi.
Yapılan değerlendirmeler, batı Avrupalıların mobil telefonlarını eskisine nazaran daha uzun süreler kullandıklarını gösteriyor. Satış grafiğindeki yavaşlama dolayısıyla Avrupa'da faaliyet gösteren tüketici elektroniği zincirleri mobil telefon envanterlerini olabildiğince düşük düzeyde tutuyor.

Gartner'ın, projeksiyonuna göre mobil telefon sevkiyatı geçen yıla göre yüzde 12 düzeyinde artarak toplamda 1.8 milyar adet mobil telefona ulaşacak. Gartner, birinci çeyrekte 43-77 milyon arasında olan Avrupa'ya sevkiyatın ikinci çeyrekte yüzde 0.5 nispetinde düşerek 43-57 milyon arası bir yere yerleşeceğini öngörüyor.


Operatörler ile perakendecilerin, önceden 4 ila 6 hafta arası talebe yetecek bir donanım envanteri bulundurduğunu hatırlatan gözlemciler, şimdi ise bunun 3 ila 4 hafta arası bir sürece indirildiğini belirtiyor.


Diğer yandan Avrupa pazarında uzun zamandan bu yana liderliği elinde bulunduran Nokia, son gelişmelerin ardından Samsung'un arkasından 2'nci sıraya yerleşti. IDC verilerine göre Nokia, akıllı telefon pazarında ise 5'inci sırada yer alıyor.

Yorumlar