Random Post

Enerji Tasarrufu Yapmanıza Destek Olacak 5 İpucu


Enerji tasarrufu yapılmak istenmesinin en büyük nedenlerinden biri yeni elektrik zammı. İnsanlar çok yüksek fiyatlarda faturalar ödemek istemiyor, bu nedenler tasarruf yapma yoluna gidiyor. Yakın zamanda Fatura Smart tarafından yayınlanan infografik ile ne tür tasarruflar yapabileceğiniz açıklanmıştır. Açıklamaları doğru bir şekilde uyguladığınız zaman elektrik faturalarınızda düşme olacağını göreceksiniz. Şimdi bu tasarrufu yapmanızda en etkili olacak 5 ipucunu inceleyelim.


1. Elektronik Cihazları Kullanmadığınız Zamanlarda Fişe Takılı Bir Biçimde Bırakmayın

Cihazlar kullanmadığımız zamanlarda da genellikle fişe takılı beklemektedir. Fakat u oldukça yanlıştır. Çünkü tüm cihazlar fişe takılı olduklarında az da olsa enerji tüketmeye devam etmektedir. Bu cihazları fişten çıkarmak size uzun vadede yüksek miktarlarda tasarruf yama imkanı verir.


2. A sınıfı Elektronik Ürünler Kullanmaya Özen Gösterin

Farklı modellerde ve kalitelerde birçok elektrikli ürün bulunmaktadır. A sınıfı ürünler diğerlerine göre biraz daha pahalı olsa da enerji tasarrufu açısından oldukça avantajlıdır. A sınıfı ürünler en düşük enerjiyle çalışır. Bu sayede daha düşük seviyelerde fatura gelmesini sağlar.


3. Tasarruf Yapmak İçin Mobil Uygulama Kullanın

Hemen hemen herkeste akıllı telefonlar vardır. Bu akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalardan bir tanesi de hangi elektronik aletin ne kadar enerji tükettiğini gösteren uygulamadır. Bu uygulama sayesinde evinizde bulunan tüm elektronik eşyaların ne kadar enerji tükettiğine dair tüm bilgileri alabileceksiniz. Bu sayede daha kolay bir biçimde tasarruf yapabileceksiniz.


4. Yemek Yaparken Daha Az Fırın Kullanın

Çok farklı şekillerde yemek yapılabilmektedir. Bunlardan biri de fırındır. Fakat fırının harcadığı enerji oldukça yüksektir. Yavaş ısındığı için de bir yemek ortalama olarak 30 - 40 dakikada pişmektedir. Bu nedenle çok yüksek seviyede enerji harcar. Fırın kullanımını azaltarak tasarruf sağlamak mümkündür.


5. Klima Kullanırken Filtre Temizliğine Özen Gösterin

Klimalar filtreleri temiz olduğunda daha çabuk ısıtmakta veya soğutmaktadır. Bu nedenle daha kısa sürede ev ısınacak ve soğuyacaktır. Bu şekilde klima daha az süre çalışacak ve enerji de daha düşük seviye harcanacaktır.

Faturasmart.com'a bu infografik için teşekkür ederiz.


PAYLAŞ:

yazar hakkında

Merhaba;
Teknoloji meraklısı, bilişim sevdalısı, junior yazılımcı, metin yazarı, sosyal medya yöneticisi...

blogger benzer konular eklentisi
    Okuyucu Yorumu

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder